Na nezvykle poloprázdnou obřadní síň domažlické radnice hleděli ve středu odpoledne ti, kteří hodlali alespoň malou pozorností či dárkem ocenit lidi, kteří se rozdávají pro ostatní – dárce krve. Zatímco jindy bývá poměrně plno, tentokrát bylo prázdných míst až dost. Dostavila se totiž ani ne polovina z 62 pozvaných, přičemž ve dvou případech za ně přebírali ocenění náhradníci.

„Víme, že dárcovský tým stárne, potřebnou krev získává naše zdravotnictví jen proto, že chodíte na odběry opakovaně, a to nejen abyste získali plakety, ale proto, že to považujete za správné," pronesl k dárcům po jejich přivítání místopředseda ČČK Domažlice Jiří Skočdopole.

V historických prostorách radnice uvítal dárce z celého regionu také místostarosta Domažlic Karel Štípek.

„Rád bych přivítal vás, jimž není lhostejné zdraví a život našich spoluobčanů. je mi velkou ctí přivítat vás na městské radnici, a to nejen dárce krve, ale také krevní plazmy. Nejvíce si vašich počinů váží ti, kteří už vaši pomoc potřebovali. Přál bych vám, aby váš počin nepotřebovali nutně všichni, aby se řady vděčných nemusely rozšiřovat. Chtěl bych vám poděkovat jménem všech občanů, a to nejen z našeho okresu, za každý odběr plazmy a každý odběr krve," uvedl místostarosta.

Na radnici tradičně nechyběla ani předsedkyně Sboru pro občanské záležitosti Libuše Matějková, která neopomněla při svém poděkování dárcům reagovat na počet těch, kteří mohli být přítomni.

„Máme letos premiéru v tom smyslu, že se tady mají setkat bronzoví dárci, kteří darovali krev desetkrát, s pánem, jenž má na kontě 180 odběrů. Je to obrovský rozdíl a pro bronzové dárce ukázka cesty, kterou by se měli dát. Pan místostarosta zde mluvil o tom, že společnost si vás, dárců, váží. Já si myslím, že společnost si dárců zdaleka neváží tak, jak byste si zasloužili. Možná někteří z vás sami vědí, jaký je to problém jít k odběru. Když se podíváte na obsazení míst v této obřadní síni, tak vidíte, že řada z vás se sem nemohla dostavit, protože jim to zaměstnání a povinnosti nedovolují. Pevně věřím, že se naše společnost vzpamatuje, a nedojde k tomu, že tekutina, která se nedá ničím nahradit, se stane nedostatkovou," uvedla mj. Matějková.

Těžko říct, z jakého důvodu chyběl 180násobný dárce, jemuž by ráda potřásla rukou i primářka klatovské transfúzní stanice Jana Hadincová, která na oceňování dochází, stejně jako ředitelka Domažlické nemocnice Alena Vyrutová či zástupci zdravotních pojišťoven.

"Pozvání jsem obdržel, a když jsem viděl termín, hned jsem se na radnici omluvil, že ten den budu pracovně mimo Domažlice," sdělil v pátek redakci Josef Erl.

Určitě ho mrzelo, že jeho omluva nebyla na oceňování dárců tlumočena.

Mnohonásobní dárci krve pozvaní na domažlickou radnici

180 odběrů: Josef Erl – Domažlice

110 odběrů: Petr Blahník – Domažlice, Zdeněk Plachý – Draženov

100 odběrů: Josef Dufek – Kout n./Š., Jitka Kůtová – Kdyně

90 odběrů: Jindřich Mráz – Chodov

70 odběrů: Jan Svatoš – Klenčí p. Č.

60 odběrů: Pavel Hojda – Domažlice, Marta Kopecká – Prapořiště

50 odběrů: Jana Jansová – Chodov, Ivo Kozel – Ždánov, Pavel Kurc – Domažlice, Jaroslav Kutil – Zahořany, Ladislav Mičulka – Kdyně, Jiří Pivoňka a Marie Rejtharová – oba Poběžovice, Jaroslava Volfová – Mutěnín

40 odběrů a zlatá medaile prof. Janského: Petra Beránková – Chodská Lhota, Karel Bradáč – Domažlice, Jiří Frei – Postřekov, Marie Halíková – Domažlice, Věra Ladrová – Domažlice, Pavel Kurc – Domažlice, Naděžda Schwarzová – Poběžovice, Stanislav Uher – Zahořany, Václav Váchal a Miroslav Vítek – oba Starý Klíčov

20 odběrů a stříbrná medaile prof Janského: Zdeněk Bacík – Domažlice, Margaret Fichtlová – Přes, Richard Grössl – Kout na Šumavě, Marcela Kafková – Česká Kubice, Bohumila Loukotová – Poběžovice, Jan Matas – Postřekov, Pavel Raška – Kanice, Jitka Sazamová – Pocinovice, Jiří Stieber – Stráž, Alžběta Svobodová – Nový Klíčov, Václav Šlajs – Brnířov, Miloš Tomášek – Koloveč, Pavlína Vejvančická – Poběžovice

Pozn. red.: Kromě jmenovitě uvedených ocenění bylo připraveno také 22 bronzových medailí pro járce za 10 bezpříspěvkových odběrů.