Silniční obchvat Horšovského Týna přes nedaleké Polžice nepovede.

Varianta řešení obchvatu města silnicí II/200 měla být náhradní trasou pro dopravu směřující přes Horšovský Týn na Bor u Tachova a Mariánské Lázně. Kamiony totiž v současné době jezdí přes městskou památkovou rezervaci, ulicí Jana Littrowa i přímo 'pod okny' horšovskotýnského zámku.

Případný obchvat měl vést i podél zdi u Polžic. Zastupitelé obce Srby, pod které Polžice s přibližně osmdesáti obyvateli spadají, však tuto variantu odmítli.

Polžičtí měli obavy z nadměrné dopravní zátěže, hluku i z toho, že by si část řidičů zkracovala cestu přes obec.

„Šlo o to, že by se obchvat nacházel v bezprostřední blízkosti Polžic. Vedl by pouhých čtyřicet metrů od nejbližšího obytného sídla," vysvětlil Jiří Šimek, starosta obce Srby. „Občané měli možnost se k obchvatu vyjádřit a byli jednoznačně proti. Na zasedání zastupitelstva lidé většinou moc nechodí, ale v tomto případě se Polžičtí dostavili v hojném počtu," poznamenal.

„Silnice plná kamionů kousek od vsi by mi rozhodně radost neudělala. Člověk přece nebydlí na vesnici proto, aby musel poslouchat, jak mu za humny jezdí tiráky. Ať si silnici postaví někde jinde, my tady na ni nejsme zvědaví," prohlásil jeden z obyvatel Polžic, který si nepřál být jmenován.

Další varianta obchvatu přicházející v úvahu by mohla vést ze silnice I/26 od Draženova přes Černý potok, Radbuzu, západně od Nové Vsi a podél zdi Horšovské obory, aby vyústila na původní silnici v prostoru ulice Průmyslová.

„Zatím jde ale jen o předběžné plány. Především chceme zmíněnou trasu zanést do územního plánu, aby ji kraj někdy v budoucnu mohl vybudovat a abychom pak nezjistili, že potřebné pozemky byly zastavěny například rodinnými domky," vysvětlil místostarosta Horšovského Týna Václav Mothejzík.

„Stavba zmíněného obchvatu ale rozhodně není tak akutní záležitostí. Mnohem více bychom samozřejmě potřebovali obchvat hlavní silnicí I/26 vedoucí přes město na Plzeň. Na té je provoz několikanásobně větší. V tomto případě je už trasa obchvatu schválená, zbývá ji 'jen' postavit," poznamenal Mothejzík na závěr.