Obchod v Němčicích bude od května až do srpna uzavřen. Důvodem je jeho rekonstrukce.

„Obchod se nachází v objektu dnešního obecního úřadu. Budova, v níž byla dříve kovárna, je v současné době zcela zrekonstruovaná. Pouze obchod je původní.  Proto ho chceme také opravit,“ řekl starosta Němčic  Jan Hvizd.

Protože obchody se v obcích již neuživí, mají Němčičtí v plánu udělat z prodejny i rychlé občerstvení.
„U nás v obci je celkem čilý turistický ruch. Vede tudy cykloztezka a proto jsme se rozhodli, že prodejní místnost upravíme tak, aby sloužila nejen jako obchod, ale i jako  rychlý bufet. V jedné polovině zachováme prodej těch nejzákladnějších druhů potravin a v druhé polovině místnosti  se bude podávat rychlé občerstvení. Vybudujeme zde i sociální zařízení, aby to bylo se vším všudy,“ pokračuje Hvizd.
Plánovaná rekonstrukce vyjde na zhruba půl milionu korun. Němčickým se k jejich velkému překvapení podařilo na tuto akci získat 38% dotaci, z čehož mají obrovskou radost.

Ačkoliv není jisté, zda se prodejna s bufetem v obci ujme, nehází Němčičtí flintu do žita.
„Musíme něco zkusit, když už do opravy vrazíme tolik peněz. Je pravda, že polovina místních lidí věří, že to půjde, druhá je poněkud skeptická. Kdo však nic nedělá, nic nezkazí. Posezení v obchodě budou moci místní využít i k menším akcím, které zde dělají a kdy se jich sejde třeba jen osm a v sále se ztrácejí,“ vysvětlil Hvizd.

S rekonstrukcí obchodu by chtěli Němčičtí začít v květnu a dokončit ji koncem srpna.
„Svým způsobem se nám to hodí, protože paní, která zde dosud obchod provozovala, končí k poslednímu dubnu. Stejně bychom museli hledat nového zájemce a myslím, že do opravených prostor se bude hledat snáze. Uděláme mu zase slušné podmínky. Pro nás je důležité, aby zde obchod zůstal zachován,“ říká Hvizd.

Zastupitelé už mají i variantu, jak zajistí zásobování v době rekonstrukce.
„Občané jsou s naším záměrem seznámeni a vědí, že obchod zde nebude jistou domu fungovat. Opakovaně se jich ptáme, zda budou mít zájem o zajištění dovozu základních potravin. Zatím žádné velké ohlasy nemáme. Přesto jsme připraveni zajet do Domažlic nebo Kdyně a z tamních obchodů přivést občanům, co budou potřebovat,“ dodal Hvizd.