Domažlicko/ Plánované zvedání daní z nemovitostí se určitě nebude líbit majitelům domů, chat a chalup. Brání se mu ale i samotné obce.
„Je to lumpárna,“ neskrýval svůj názor Miloslav Schweiner, starosta Pece pod Čerchovem, která by díky nízkému počtu obyvatel měla ´spadnout´ do kategorie obcí s počtem obyvatel do 300, ve které se zákonem zvedne sazba nejvíce. Až trojnásobně. „My místní budeme platit mnohem více, ovšem chataři a chalupáři to tolik nepocítí. To se jen drancují z lidí peníze.“
Záměr vlády zatím nebyl schválen. V rámci změn daní totiž přestanou daně z nemovitostí platit obcím zemědělci, a tak jim chce vláda dát možnost, jak se ´zahojit´. Ovšem na úkor obyvatel.
„Kdybychom měli možnost do toho mluvit, chceme si o tom, o kolik bude daň vyšší, rozhodovat sami,“ poznamenal Schweiner.
Obce s více než 600 obyvateli by si přitom o výši daně měly rozhodovat samy. „Myslím, že celkové daňové zatížení obyvatelstva je už tak dost velké. Sice by to byl pro obec vyšší příjem, ale asi bych pro zvyšování daně z nemovitosti nebyl,“ prohlásil staňkovský starosta Alexandr Horák.