Vyhlášený sál U nádraží v Postřekově, který proslul např. při masopustních nebo pouťových oslavách, již delší dobu chátrá. Postřekovští bojují za jeho záchranu. „Vzhledem k tomu, že je to jediné místo v obci, ve kterém je možné konat kulturní akce, se zastupitelé rozhodli nemovitost od soukromého majitele koupit a převést do majetku obce,“ popisuje postřekovský starosta Jan Kreuz.

„V tuto chvíli dochází ke zpracování studie, která by měla vyčíslit celkové náklady spojené s rekonstrukcí stavby, případně vyčíslit cenu, za kterou by se sál postavil znovu na zelené louce,“ shrnul aktuální stav starosta Kreuz.

Osud kulturního domu dlouho řešili v Újezdě. Tamní kulturák se po revoluci dostal do soukromého vlastnictví, dlouhá léta v něm fungovala diskotéka a night klub.

Bývalý majitel o objekt přišel kvůli dluhům a Újezdští je poté mohli zakoupit od insolvenčního správce. Poté, co obec před zhruba čtyřmi lety získala do svého vlastnictví, nastoupili místní hasiči a sokolové, aby při brigádách v objektu vyřezali rezavé radiátory ústředního topení, prasklé rozvody vody i oloupanou malbu. Nepříjemné pro ně bylo vyklizení roky uzavřeného nočního klubu se zatuchlým čalouněným nábytkem.

Odborné firmy pak provedly zateplení objektu včetně výměny oken, zrenovovaly podlahy a další součásti stavby.

Letos v létě se do renovace kulturního domu a přiléhající hospody ve Starém Klíčově pustil mrákovský obecní úřad.

„Kromě zateplení se udělala i nová fasáda,“ připomněl mrákovský starosta Josef Janeček. „Hlavním přínosem budou energetické úspory. Před začátkem renovace musel být vypracován energetický audit, na jehož základě jsou udělovány dotace,“ připomněl starosta. Mrákovští dostali 40% dotaci z titulu Zelená úsporám. Celkové náklady činily 3 miliony korun.

Velkou přestavbou prošel před třemi lety kulturní dům v Zahořanech. Stalo se z něj multifunkční zařízení.

Rozsáhlá oprava byla hotová během tří měsíců, později Zahořanští vybudovali v patře kuželkárnu. V rámci zateplení získal jejich kulturní dům i novou barevnou fasádu. „Byla vyměněna okna, dveře a nové je i vytápění celého objektu,“ shrnul nejdůležitejší práce při obnově objektu starosta Zahořan Miroslav Jandečka.

„Využili jsme toho a při akci jsme v interiéru i vybílili sál a provedli generální údržbu parket,“ dodal Jandečka.

V sále působí i místní sportovci. „Hraje se zde, kromě fotbalu, který by nám to tu devastoval, odbíjená, nohejbal a florbal. Proto jsme při renovaci nechali parkety i nově nalajnovat,“ zmínil starosta.

Nového zázemí v patře se pak před rokem a půl dočkali kuželkáři. Dvě dráhy vznikly na jednom z balkonů. „Náklady na stavební práce a technologické vybavení činily 1 830 000 korun,“ vyčíslil Jandečka.
Kromě nového kuželníku získali sportovci v patře i nové zázemí včetně šaten a sociálního zařízení.