Starostové a místostarostové obcí a měst Svazku Domažlicko se sešli ve čtvrtek5. září na domažlické radnici se zástupci Správy a údržby silnic Plzeňského kraje pro okres Domažlice (SÚSPK).

Cílem schůzky bylo představit stanovenou mapu určených tras pro zimní údržbu na následující sezonu, diskuze a připomínky vedení obcí.

„Na schůzce řešíme vše – sekání, údržbu, lajnovánía další. Důležité také je, že se změnily směry jízd občanů, firmy a továrny vznikají na jiných místech. Používá se třeba silnice třetí třídy, která se neudržovala, protože se po ní nikdy nejezdilo. A proto se tyto schůzky konají, abychom podchytili i takovéto změny,“ řekl na setkání Libor Picka, starosta Bělé nad Radbuzou a předseda Svazku Domažlicko.

Mapa a trasy úklidu při zimní údržbě už nekopírují hranice okresu. „Na Bělsko například zajíždí z Tachovska nebo na Holýšovsko ze Stoda,“ řekl vedoucí SÚS v Domažlicích Miroslav Sušický.

Stanovené plány a mapy budou zveřejněny na webu SÚSPK. „Některé úseky se zkrátily, ale jiné jsou hodně našponované. Snažíme se však dělat maximum a zajistit na určitých místech výpomoc. Co se týká techniky, budeme letos jezdit s tím, co jsme měli k dispozici loni,“ pokračoval Sušický.

Předmětem diskuze se především staly nevyznačená místa na mapách – například úsek mezi Nemanicemi a Rybníky nebo problematické úseky poblíž hranic s Německem i s hranicemi domažlického okresu. Právě u hranic okresu se v některých obcích budou střetávat rolby a sypače z jiných okresů – z Tachovska nebo Plzně-jihu. Takovými obcemi jsou například Velký Malahov, Jivjany či Mířkov. Oříškem jsou ale i obecní cesty. Jedna taková je mezi obcí Díly a Klenčí pod Čerchovem.

„Komunikace je Postřekova, ale uklízíme ji na vlastní náklady. Nově na této trase od loňského roku jezdí autobus s dětmi,“ řekl starosta Dílů Miroslav Rýdl s tím, že o odkup silnice nemá zájem ani kraj ani stát, protože nejsou vypořádány majetkové poměry. „Co se týká tohoto případu, jsme už na nějaké cestě a příští rok se pustíme do vyřešení problému,“ dodal Picka.

Teorie a stanovené mapy jsou jedna věc. Druhá stránka je samotná praxe. V případě kalamit či jiných problémů je k dispozici telefonní spojení na dispečery SÚSPK, kteří fungují 24 hodin denně. Čísla na ně jsou rovněž na webu SÚSPK.