Zhoršující se problém a narůstající obavy vyústily v nápad na založení Česko-německé občanské iniciativy proti mezinárodní nákladní dopravě.

„Myšlenka vznikla na setkání 11. července tohoto roku ve Všerubech. Dohodli jsme se, že oficiální vznik a jmenování proběhne v pondělí 22. července 2019 v 19 hodin v Kulturním domě ve Všerubech,“ uvedl starosta Všerub Václav Bernard.

Situace s dopravou se navíc může zhoršit po zavedení mýtného na vybraných silnicích první třídy, a toI/20 z Českých Budějovic do Plzně a silnice I/26 z Plzně do Folmavy v délce 51,7 kilometrů.

Kromě nadměrného zatížení ostatních silnic nižších tříd se do měst a obcí na trasách neplacených silnic první třídy přesune další vlna tranzitní dopravy, aby tak řidiči kamionů ušetřili na mýtném.

„Zpoplatnění navrhovaných silnic I/20 a I/26 by mělo rovněž za následek zvýšení využívání malého hraničního přechodu Všeruby – Eschlkam,“ podotkl Pavel Čížek náměstek hejtmana pro oblast dopravy.

Myslivci vypustili do přírody 40 zajíců.
FOTO: Vypouštějí zajíce do přírody

A právě ve Všerubech je situace s kamionovou dopravou už teď na hraně únosnosti. „Na této trase jezdí denně až 1000 nákladních automobilů“, konstatuje starosta městyse Bernard. Velká vlna odporu se zvedla i v německém Grossaign. Mladé rodiny se bojí o své děti. „Nemůžeme už ani nechat naše děti jezdit na kolech po chodníku“, poukazují znepokojené matky na skrývající se nebezpečí a omezenou kvalitu života v Grossaign. Negativně vnímají dopravu ale i Všerubští, kteří si stěžují na nesnesitelný hluk.

Na růst dopravy ale reagují i v jiných zemích. Například v Rakousku byly některé silnice kvůli nadměrné dopravě uzavřeny, aby se vytvořilo obyvatelné prostředí pro občany. „To by bylo možné i u nás, mezinárodní tranzitní doprava nepatří na venkovské silnice, malé vesnice tím přeci nesmějí trpět“, obává se takovéhoto scénáře Helmut Hartl.

Zamýšlená Občanská iniciativa se ve Všerubech hodlá kamionové dopravě a dalšímu přesunu nákladní dopravy na nezpoplatněný úsek silnice postavit. „Jedním z témat, které bude nově založená občanská iniciativařešit proti mezinárodní nákladní dopravě, bude i téma plánovaného zavedení mýta na silnicích I. tříd. V Plzeňském kraji se toto plánované opatření nejvíce dotkne obcí a měst podél I/27 Plzeň – Klatovy a I/22 Klatovy – Kdyně a samozřejmě i obcí podél I/184 Kdyně – Všeruby a následně i obcí v sousedním Bavorsku“, uzavírá starosta městyse Všeruby Václav Bernard.

Snímky s milovanými zvířaty od profesionální fotografky dostala Terezka ze Zdemyslic ke svým osmnáctým narozeninám. Užila si je jen chvilku, pak byla brutálně zavražděna bývalým spolužákem.
Dívku brutálně ubodal, pak si chtěl tělo vyfotit