Zhoršující se problém a narůstající obavy vyústily v nápad na založení Česko-německé občanské iniciativy proti mezinárodní nákladní dopravě.

„Myšlenka vznikla na setkání 11. července tohoto roku ve Všerubech. Dohodli jsme se, že oficiální vznik a jmenování proběhne v pondělí 22. července 2019 v 19 hodin v Kulturním domě ve Všerubech,“ uvedl starosta Všerub Václav Bernard.

Situace s dopravou se navíc může zhoršit po zavedení mýtného na vybraných silnicích první třídy, a toI/20 z Českých Budějovic do Plzně a silnice I/26 z Plzně do Folmavy v délce 51,7 kilometrů.

Kromě nadměrného zatížení ostatních silnic nižších tříd se do měst a obcí na trasách neplacených silnic první třídy přesune další vlna tranzitní dopravy, aby tak řidiči kamionů ušetřili na mýtném.

„Zpoplatnění navrhovaných silnic I/20 a I/26 by mělo rovněž za následek zvýšení využívání malého hraničního přechodu Všeruby – Eschlkam,“ podotkl Pavel Čížek náměstek hejtmana pro oblast dopravy.

A právě ve Všerubech je situace s kamionovou dopravou už teď na hraně únosnosti. „Na této trase jezdí denně až 1000 nákladních automobilů“, konstatuje starosta městyse Bernard. Velká vlna odporu se zvedla i v německém Grossaign. Mladé rodiny se bojí o své děti. „Nemůžeme už ani nechat naše děti jezdit na kolech po chodníku“, poukazují znepokojené matky na skrývající se nebezpečí a omezenou kvalitu života v Grossaign. Negativně vnímají dopravu ale i Všerubští, kteří si stěžují na nesnesitelný hluk.

Na růst dopravy ale reagují i v jiných zemích. Například v Rakousku byly některé silnice kvůli nadměrné dopravě uzavřeny, aby se vytvořilo obyvatelné prostředí pro občany. „To by bylo možné i u nás, mezinárodní tranzitní doprava nepatří na venkovské silnice, malé vesnice tím přeci nesmějí trpět“, obává se takovéhoto scénáře Helmut Hartl.

Zamýšlená Občanská iniciativa se ve Všerubech hodlá kamionové dopravě a dalšímu přesunu nákladní dopravy na nezpoplatněný úsek silnice postavit. „Jedním z témat, které bude nově založená občanská iniciativařešit proti mezinárodní nákladní dopravě, bude i téma plánovaného zavedení mýta na silnicích I. tříd. V Plzeňském kraji se toto plánované opatření nejvíce dotkne obcí a měst podél I/27 Plzeň – Klatovy a I/22 Klatovy – Kdyně a samozřejmě i obcí podél I/184 Kdyně – Všeruby a následně i obcí v sousedním Bavorsku“, uzavírá starosta městyse Všeruby Václav Bernard.