Větrníky by měly stát mezi Černou Horou a Čečínem, v katastrálním území Bělé n. R. Například Marian Seidl z Čečína je rozhodně proti jejich výstavbě. „Byl jsem se podívat u Damnova, kde mají také větrné elektrárny, a je to hrůza. Hluk není tak strašný, ale vizuálně je to šok. Majáky na těchto stavbách blikají neustále a o tom, jak to vypadá v neporušené krajině, ani nemluvím. Navíc by měly elektrárny stát necelý kilometr od obce Čečín a od obce Černá Hora. Samozřejmě to zásadně sníží cenu nemovitostí v této oblasti. Přistěhoval jsem se do Čečína za klidem a krásnou přírodou a nyní zde mají být takové stavby, to jsem mohl jít bydlet do města,“ řekl.

Zastupitelstvo vloni v červnu schválilo Smlouvu o spolupráci s firmou meridian Nová Energie s.r.o. týkající se vybudování větrných elektráren na území města Bělá nad Radbuzou. Podle zástupců odpůrců Jiřího Štuksy a Miroslava Cingroše je tato smlouva v rozporu se zadáním nového Územního plánu z 13. ledna 2016, kdy zastupitelstvo Bělé n. R. schválilo, že v katastru Bělé nad Radbuzou nebudou komerčně využívány pozemky v majetku obce pro výstavbu stožárů větrných elektráren.

Tuto smlouvu o spolupráci v současné době prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„O penězích nechci mluvit zcela záměrně,“ vyjádřil se starosta obce Bělá nad Radbuzou Libor Picka k otázce peněz pro obec za výstavbu elektráren.

Lidé z Bělé nad Radbuzou se domnívají, že by s nimi měla být záležitost větrníků náležitě projednána. „Byl jsem vyzván, abych udělal referendum. Ale mám za to, že o větrných elektrárnách má rozhodovat zastupitelstvo, které za ně odpovídá,“ sdělil Picka. V současné době zastupitelstvo rozhodování o větrných elektrárnách odložilo. „Lidé vyjádřili svůj názor, tvrdí, že elektrárny hlučí, že jsou špatné, že je nechtějí. To jsou ale jenom jejich pocity,“ řekl Picka.

Jednání o větrnících zatím zastupitelstvo přerušilo. Vedení obce bude shánět další podklady.

To obyvatelé Kolovče na Domažlicku se 26. února v referendu rozhodnou, zda chtějí, aby na okraji městyse vyrostly dvě větrné elektrárny. Plánuje je tam karlovarská firma meridian Nová Energie s.r.o.