Do finále, které se konalo ve Vescích u Soběslavi, se Jiřímu Foistovi povedlo probojovat po kvalifikačních kolech. Těch bylo celkem sedm a konala se po celé republice, mimo jiné i 13. července ve Štichově, kde se jejich organizace ujal právě Foist.

Ve finále jeho i konkurenty čekaly stejné disciplíny, jichž jsme byli svědky ve Štichově. Trojboj zahrnoval tři disciplíny – ovladatelnost klády, formanskou jízdu a těžký tah. Disciplíny byly náročné na trpělivost, preciznost a naprostou přesnost nejenom pro koně, ale i samotné kočí. V ovladatelnosti klády se dvojice musela poprat s řadou překážek a každý pád míčku, klády a nepřesnosti byly penalizovány trestnými body. Kůň musel zvládnout otočení na místě, průchod omezeným prostorem, balanc a další.

Konkurence ve Vescích nebyla malá. Celého poháru se zúčastnilo přes 60 koní a jen do finále v jednospřeží se kvalifikovalo 10 koní a ve dvojspřeží sedm párů. Do obou kategorií se navíc dostal dvojnásobný mistr Evropy a několikanásobný mistr republiky Jan Blizňák v Klokočova, a to pomocí divoké karty ke startu.

Jiří Foist zažíval v průběhu finále horké chvilky a nejeden dramatický okamžik. „V ovladatelnosti kládou jsme s Narexem skončili druzí a formanská jízda se nám nepovedla. Obsadili jsme až čtvrté místo a já v tu chvíli myslel, že šance na titul jsou už pryč,“ popsal Foist. „Pan Miroslav Ježek ze Zemského hřebčince v Písku měl se svým hřebcem Nikonem náskok tří bodů před poslední disciplínou, kterou byl těžký tah,“ pokračoval Jiří s tím, že právě těžký tah moc růžově neviděl. Důvodem byla váha. Koně konkurenčních závodníků se totiž pohybovali ve vyšších váhových kategoriích než Foistův Narex, který váží 670 kilogramů. „On za sebou všechny koně, kteří váží 900 kilo, nechal a dokázal zvládnout váhu 1 900 kilogramů v těžkém tahu,“ žasl.

Za vítězstvím a pohárem v jednospřeží tak byla tvrdá dřina a neuvěřitelná síla. Na druhém místě skončil zmíněný Miroslav Ježek z Písku a bronz získal Jaroslav Marvan z Lanškrouna.

Celý tento pohár pořádali Čeští profesní kočí z. s. s podporou Lesů ČR s.p. a Svazu chovatelů koní Plzeňského a Karlovarského kraje z.s.

Do budoucna se mohou nejenom obyvatelé Domaž-licka těšit na další závody chladnokrevníků, které hodlá Jiří Foist opět pořádat.