Ačkoliv je realizace tohoto plánu ještě v začátcích, už dnes je na úřadě městyse evidováno pět žádostí.


„Původní iniciátoři tohoto nápadu si to rozmysleli, protože si mysleli, že si byty budou moci koupit, což nepřipadá v úvahu, protože objekt nesmíme prodat deset let, což byla podmínka jeho předání,“ řekla starostka Všerub Ludmila Rousová.


Přihlásili se jiní zájemci a mezi nimi i rodiče, kteří chtějí byty pro své děti. Obavy, že o byty nebude zájem, protože je to dál od obce a u silnice, se ukázaly jako bezpředmětné.


„Bydlení ve Všerubech není a dcera tady chce zůstat. Velice vítám, že bude bývalá celnice využita k něčemu potřebnému. Podmínky jsou přímo ideální a možnost bydlet přitáhne do Všerub mladé anebo je tady alespoň udrží. Co se týká místa, nevidím žádný problém.  Většina domů v obci stojí u hlavní silnice,“ řekla jedna z pěti zájemců Pavla Janoušková.


Podle architektonické studie by se v první etapě předělala česká část celnice, kde by vzniklo šest bytových jednotek různých velikostí a výběr bytů by se řídil podle pořadí došlých žádostí.


„Od jednotlivých zájemců vybereme částku, která bude činit asi třetinu nákladů na přestavbu konkrétního bytu, a ta pak bude využita jako předplacené nájemné. Byty zůstanou ve vlastnictví městyse. Protože v současné době neexistuje na tento typ bytů žádný dotační titul, bude přestavba financována z obecní kasy,“ dodala Rousová.