Dalších jedenáct nahradí děti, které odešly na základní školu.

„Celková kapacita této školky se zvýšila ze 75 na 95 dětí," shrnul místostarosta Karel Štípek na zasedání domažlických zastupitelů. Díky tomuto zvýšení dokáží všechny školky ve městě pojmout více než čtyři stovky dětí. Ještě před třemi lety byla kapacita předškolních zařízení v Domažlicích  280 míst.

„I tak převis poptávky po místech stále trvá," potvrdil starosta Miroslav Mach a dodal: „Podle stavu žádostí k červnu jsou ale umístěny všechny děti starší tří let."

Pro přidělení místa ve školce existují kritéria, podle kterých se rozhoduje. Patří mezi ně věk dítěte, zaměstnanost rodičů i trvalé bydliště.
„I během prázdnin se na volná místa chodí rodiče ptát, třeba ti, co se do města čerstvě přistěhovali," uvedla ředitelka Vernerová.

Před třemi lety byla nová třída otevřena ve školce v Poděbradově ulici. V září 2010 pak ve volných prostorách areálu základní školy v ulici Msgre B. Staška vznikla nová školka se dvěmi třídami, o rok později přibyla třetí.

Současné otevření čtvrté si vyžádalo investice z městského rozpočtu. Vybavení nové ložnice nábytkem a hračkami přišlo na 231 tisíc korun. Stavební úpravy stály 125 tisíc.

Na oplocení nové části zahrady pro školku bylo vydáno 25 tisíc korun. Děti si v ní budou hrát na novém pískovišti a kolotoči. Kvůli hygienickým předpisům je oddělena od zahrady, která slouží školní družině.

„Na konci roku provedeme analýzu, kolik dětí se letos ve městě narodilo a jaký bude předpokládaný zájem rodičů o místa v nejbližších letech," dodal domažlický starosta.

V blízké budoucnosti by mělo vyrůst zcela nové předškolní zařízení v bývalých kasárnách, kde žije mnoho mladých rodin a školka tam citelně chybí.