Zajímavé události, prohřešky lidí i pikantnosti nebudou příští úterý chybět v masopustní řeči 40letého Vladimíra Foista. Rodilý Postřekovan, dnes ředitel Základní školy Poběžovice, již poosmé předstoupí před davy, aby na závěr masopustního průvodu zhodnotil na fotbalovém hřišti uplynulý rok.

„V Postřekově o masopustu dříve ´kázal farář´. V roce 2003 jsem převzal pomyslné žezlo od Stanislava Vogeltanze. Vystupoval jsem i jako soudce, ale připravuji novinku,“ říká Foist s tím, že postava, za kterou se 16. února převleče, musí být pro lidi překvapením.

Příprava a výběr témat do masopustní řeči, aby posluchače zaujala, není snadná.

„Dělám si poznámky, řeč na masopust si vlastně připravuji průběžně celý rok. Samozřejmě si pro ni vybírám události, které nejvíce zahýbaly lidmi. Někdy je pikantních příběhů více, že člověk neví, který vybrat, aby se vešel do patnáctiminutového proslovu. Už se mi stalo, že jsem řečnil půl hodiny, ale letos mají být silné mrazy, takže se pokusím být stručnější,“ směje se Foist, který chodí o masopustu s kůží na trh už z toho důvodu, že ne všechny probírané postavičky a jejich příběhy jsou pro některé z aktérů ´zkousnutelné´.

„Beru to tak, že i u největších afér, pokud je o masopustu humornou formou prezentuji, otupí hroty a událost pak lidé berou za skončenou. Za ty roky jsem měl kvůli řeči jen jednu velkou nepříjemnost, které jsem se nakonec zasmál,“ vypráví muž, který sice v rodné vsi už nežije, ale má v Postřekově kamarády mezi hasiči, sportovci i členy národopisného souboru.

„Od nich se dozvídám historky, které se většinou odehrávají při několikadenním masopustu či pouti, nepřeberná studnice je i v postřekovském hasičském a sportovním dění,“ připomíná Foist s tím, že vzhledem k častým návštěvám mnohé z příběhů, které připomíná, osobně zažil.

„Budu se snažit, abych poukázal na to nejzajímavější, a to nejen z Postřekova. Rád bych se zmínil i o politickém dění,“ zakončuje Foist s tím, že ne vždy se mluví lehce. Nejhorší prý je, když sám nemá takzvaně čistý stůl.

Masopust v Postřekově

Sobota 13. února:

Maškarní bál - hospoda U Nádraží, od 20 hodin hraje Melody club

Neděle 14. února:

Krojovaný průvod obcí - od hospody Hu Hadamů v 16 hodin

Kytičková zábava - hospoda U Nádraží, od 17 hodin hraje dechová hudba Hájenka

Pondělí 15. února:

Babský bál - hospoda U Nádraží, od 19 hodin hraje Dupalka

Úterý 16. února:

Masopustní průvod obcí - od tělocvičny vyjde v 16 hodin na hřiště, kde dojde k tradiční řeči Vladimíra Foista a skonu Masopusta.

Truchlení pozůstalých u muziky - hospoda U Nádraží, od 17 hodin hraje Hájenka.

V hospodě Hu Hadamů se uskuteční od 19 hodin sešlost zejména pro dříve narozené, kterým v rámci posezení zopakuje Vladimír Foist letošní řeč, pravděpodobně dojde i na rekapitulaci proslovů z minulých let.