Na desítky procent už některé obce vyčíslují propad příjmové části letošního rozpočtu. Negativní vliv na přísun peněz do obecních a městských kas má krize a s ní spojená nižší daňová výtěžnost.

„Propad rozpočtových příjmů je zřejmý, proto bylo zapotřebí zapojit fond rezerv. Oproti schválenému rozpočtu u nás činily za tři čtvrtletí roku výdaje 83 %, kdežto příjmy byly naplněny jen ze 65 procent,“ informoval už na říjnovém zasedání zastupitelstva babylonský starosta Miroslav Pazdera.

Podobně jako v Babylonu na tom jsou v nedalekém Trhanově.

„Nemůžeme nic moc vylepšovat, máme po zaplacení dosavadních letošních investic tak na provoz obce,“ uvedl starosta Trhanova Ondřej Frei s tím, že do října činila daňová výtěžnost oproti předpokladu o půl milionu korun méně, což je pokles o zhruba 15 procent. A není to podle něj stav konečný, očekává propad tři čtvrtě milionu korun.

Nízký přísun financí však netrápí jen obce. Problémy mají i města.

V Domažlicích omezili zbytné nákupy a například nezbytné výdaje nad tisíc korun v příspěvkových organizacích města musí ´posvětit´ rada.

„K 30. listopadu je propad daňových příjmů od finančního úřadu 14,6 milionu korun. To znamená, že jsme obdrželi ve srovnání s loňskem o 16,3 % prostředků méně,“ říká Alena Kučerová z finančního odboru MěÚ Domažlice s tím, že pokud započte veškeré daňové příjmy, tratí už letos město 23 milionů korun.

Problémy s naplněním obecního rozpočtu naopak nemají v Újezdě.

„K 31. říjnu jsme se s příjmy dostali na 92 % a výdaje činily ke stejnému datu 73 % celoročního rozpočtu,“ konstatoval starosta Václav Kalčík.