Mateřské centrum Duha je výjimečné tím, že ho provozují zdarma mladé dívky – žákyně, které v Horšovském Týně studují předškolní pedagogiku.

Zařízení má tedy dva účely. Slouží všem dětem, které se nepodařilo umístit do školek, a maminám s dětmi na mateřské, a zároveň v něm budoucí učitelky získávají potřebné zkušenosti při práci s dětmi.

„Naše žákyně si tady například budou moci s dětmi vyzkoušet i výuku anglického jazyka pro předškoláky, což jim při běžné praxi v mateřské škole nedovolí," poznamenal Václav Švarc, ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Horšovský Týn, které mateřské centrum vybudovalo.

Mateřské centrum v Nádražní ulici má kapacitu 14 dětí, o které se starají čtyři žákyně pod odborným učitelským vedením. Přijímají se děti již od dvou let. Maminky mohou své ratolesti svěřit zcela zdarma do péče budoucích učitelek, nebo s nimi trávit čas v mateřském centru společně. Pro rodiče je zde speciální místnost k posezení u kávy, k dispozici je i počítač.

V centru je rovněž herna pro děti, kuchyňka na vaření čaje, sociální zařízení a odpočívárna.

„Je hezké, že tady budou mladé holky, které možná budou víc nadšené a budou mít i lepší postoj k dětem než třeba nějaké starší paní," myslí si maminka Radka Kolbabová z Holýšova, která plánuje centrum navštěvovat se svou dcerou. „A když mě tady malá nebude chtít a já si budu moci odskočit jinam, bude to fajn," směje se.

Mateřské centrum vzniklo rekonstrukcí sborovny a kanceláří. Škola do přestavby investovala kolem padesáti tisíc korun, stejnou částkou přispělo i Město Horšovský Týn. Různí sponzoři pak mateřskému centru věnovali spoustu hraček.

Slavnostního přestřižení pásky nového centra se ujali náměstek hejtmana Plzeňského kraje Jiří Struček a starosta Horšovského Týna Josef Holeček. Studentky předškolní pedagogiky si navíc připravily krátké hudební vystoupení a pro nejmenší návštěvníky dokonce sehrály loutkové divadlo.

Čerstvou studentkou oboru předškolní pedagogiky, která se bude o děti v mateřském centru starat, je i Lucie Benešová.

„Baví mě práce s dětmi. Je strašně hezké vidět, jak se ty jejich tvářičky rozzáří, když si hrají. Do budoucna bych určitě chtěla pracovat v mateřské škole," říká dívka, která do Horšovského Týna přijela studovat až z Hlohovic u Rokycan.