A právě to je nyní hlavním bodem jednání mezi sdružením a ministerstvem kultury.

„Jednáme o výši příspěvku, který by nám umožnil oživit opravené severní křídlo. Podle projektu zde má být společenské centrum včetně knihovny, několik bytů pro lidi, kteří nemají adekvátní bydlení, správcovský byt a administrativní zázemí. Pokud získáme potřebné finance, okamžitě to začneme realizovat. Jednání s úřady je však velmi dlouhé. Odpovědi bychom se snad mohli dočkat do prázdnin," řekl Ladislav Henek, šéf sdružení Aurelius.

Podle Henka je zájem lidí bydlet daleko od civilizace, přímo v lůně přírody obrovský. Kdyby měli vyhovět všem zájemcům, museli by udělat byty z celého kláštera.

Sdružení Aurelius pivoňský klášter zachraňuje od roku 2001, kdy mu Obec Mnichov ruiny darovala ruiny. Od té doby byly opraveny všechny klášterní budovy, novou střechu dostal i kostel. Klášter má novou splaškovou kanalizaci a je odvodněn.

„Tyto nepopulární práce jsme dělali několik let. Nevypadalo to jako stavba kanalizace, ale spíše jako archeologický průzkum. Archeologové musí být přítomni u každého kopnutí tady v klášteře, proto trvalo budování kanalizace několik let," pokračuje Henek.

Při opravě jednotlivých křídel a kostela byly na stěnách nalezeny vzácné fresky.
„Fresky nalezené na stropě východního křídla byly v příšerném stavu. Chyběla zde polovina střechy, takže na ně neustále pršelo. Fresky se podařilo zachránit a zakonzervovat. Takhle zakonzervované vydrží dlouhá léta, zkrátka do té doby, než by se přistoupilo k jejich dokonalé restauraci, aby byly vzhledově pěkné," dodal Henek s tím, že další zbytky vzácných fresek se dochovaly také v kostele. I ty jsou dnes zakonzervované.