Kovové součásti připravili žáci domažlického učiliště, dřevěné komponenty pochází od učňů z partnerské školy v bavorském Chamu a projektovou dokumentaci připravili studenti z rakouského Mödlingu.

Začátkem června pět žáků čtyřletého oboru Mechanik seřizovač z domažlického učiliště – Petr Čada, Jan Kraus, Luboš Buršík, Jan Bauer a Pavel Jurko vyjelo do bavorského městečka, aby se vlastními silami podíleli na zprovoznění nového mostu.

„Přímo na místě pracovali na smontování konstrukce pět dní,“ popsal učitel odborného výcviku Josef Dědina, který na závěrečné práce v Rötzu dohlížel.
V pátek 10. června byl most jeřábem vyzvednut a posazen do připravených vybetonovaných pilonů na obou březích řeky.

„Po obvyklém přestřižení pásky prošli partneři, kteří se podíleli na stavbě mostu, a občané Rötzu na druhý břeh, kde bylo připraveno pohoštění a kde starosta města Ludwig Reger předal skleněné makety mostu a pamětní listy všem, kteří se na přípravě podíleli,“ popsala slavnost ředitelka SOU Domažlice Zdeňka Buršíková.

Se svými zahraničními partnery začali Domažličtí neobvyklý projekt připravovat v červnu 2010.

„Nejdříve jsme převzali projektovou dokumentaci a dohodli si závazné termíny. Poté naši žáci začali pracovat na přípravě kovových součástí mostu na našem odloučeném odborném pracovišti Kovo,“ shrnula Buršíková.

Samotné město Rötz je místem, kam za relaxací přijíždějí i výletníci z Čech. Nahrává tomu jeho blízkost u česko–bavorské hranice. Nachází se v národním parku Horní Šumava v severní části okresu Cham. Leží na úpatí hory Schwarzwihrberg. Turistickou atrakcí jsou hrad Schwarzenburg a krytý bazén.

Stavba mostu jako dílo žáků ze tří sousedních zemí byla jednou z akcí Přeshraničního akčního spolku Čerchov. Ze sedmdesáti procent ji financovala Evropská unie z programu Interreg IV, Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce.