Cesta po chodníku, který vede přes nepoužívaný hřbitov svatého Jána (naproti novému seniorskému penzionu v ulici Prokopa Velikého), bývala zejména v zimě nepříjemná. Pokud příkrý chodník a následující schodiště namrzly, pro starší obyvatele byla chůze nebezpečná. Nyní se blýská na lepší časy. Stavbaři začali budovat chodník okolo areálu hřbitova, v těsném sousedství silnice z Císlerovy ulice. Ústí na křižovatku s hlavní komunikací naproti zmíněnému penzionu.

„Tím bude vyřešena desetiletí trvající situace, kdy se obyvatelé sídliště Šumava třeba s kočárkem nebo invalidním vozíkem dostávali těžko do centra města,“ zmínil na posledním jednání zastupitelů místostarosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL).

„Trvalo téměř 50 let, než se podařilo situaci vyřešit, tvrdilo se, že se chodník nedá postavit. Postupně bylo zvažováno asi šest různých variant, jak vymyslet, kudy jej vést, naráželo se třeba na vyjádření památkářů,“ ohlédl se do historii starosta Miroslav Mach (SPMD).

Připomněl také, že se v rámci sídliště Šumava dlouhodobě řeší projektová dokumentace na chodník v Jindřichově ulici, tam je ale velký problém na jejím konci, kde se komunikace před křižovatkou zužuje u tzv. Křížku. Ten sousedí se vzrostlým stromem.

Dopravní řešení počítalo se systémem jednosměrek, ten by však obyvatelům přidělal starosti.

„Nebylo by to jen objetí jednoho bloku, byla by to poměrně dlouhá zajížďka,“ konstatoval Michal Hájek, vedoucí odboru správy majetku.

„Jednosměrka by nebyla šťastné řešení, objížděl by se zbytečně velký kus sídliště. Z kopce dolů okolo bývalého čalounictví je navíc velký sklon, pro techniku třeba při zimní údržbě je to poměrně nebezpečné,“ připomněla obyvatelka Jindřichovy ulice Jitka Heřmanová (ČSSD), která je zároveň domažlickou zastupitelkou.