Tropické teploty posledních dní zřejmě zapříčinily poškození nové silnice v Klenčí, konkrétně v prostoru odbočky k hasičské zbrojnici.

„V pondělí večer mě občané kontaktovali ohledně praskliny a následného zvednutí části nové silnice. Prasklinu zjistil pan Svatoš před jehož domem se objevila. Během půlhodiny se zvedla i silnice do současného stavu. Chtěl jsem informovat starostu městyse, ale na několikeré telefonování nereagoval. Kontaktoval jsem tedy Obvodní oddělení Policie ČR v Domažlicích," uvedl Deníku zastupitel Jiří Anderle s tím, že s dalšími spoluobčany reguloval dopravu, aby řidiči místo objížděli: „Když se dostavila policie, nechala před poškozeným místem auto se zapnutými majáky a vše zdokumentovala."

„9. června v 19.21 hodin přijali domažličtí policisté telefonické oznámení Jiřího Anderleho, že je tamní silnice údajně popraskaná, zvedá se a jsou tam díry. Na místo se dostavili domažličtí policisté, kteří zjistili, že vlivem vysoké teploty, konkrétně nad 30 stupňů Celsia, došlo ke zvednutí vozovky o cirka 17 cm, čímž se stala nebezpečnou pro silniční provoz. Policisté cestou operačního střediska přivolali cestmistra Správy a údržby silnic Plzeňského kraje, který provedl značení nebezpečného úseku," uvedla k výjezdu policistů jejich domažlická mluvčí Dagmar Brožová.

„Bohužel jsem byl večer mimo domov, mimochodem tuto pro mne důležitou návštěvu jsem kvůli svému vytížení třikrát odkládal. Pak jsem byl na zahrádce. Telefon jsem výjimečně neměl u sebe, a když jsem přišel domů, nebylo už nutné nikomu volat, neboť poškozené místo už bylo zajištěné," zdůvodnil Deníku svoji nepřítomnost na mobilu starosta Klenčí Karel Smutný.

Průtah Klenčí je až do dokončení označen jako stavba, po nové silnici mají řidiči, kterým byl uvolněn přístup k domovům, jezdit opatrně.

„Silnice nepatří městysi Klenčí, nýbrž je krajská a stará se o ni i současné opravy SÚS Plzeňského kraje. Rád bych upozornil, že stavba ještě není dokončená, tudíž ani zkolaudovaná. Poškození přičítám 33stupňovým vedrům," uvedl na dotaz Deníku ohledně vzniklého stavu starosta.

Snažili jsme se hovořit s panem Svatošem, který bydlí v sousedství uvedeného místa a poškození silnice zaregistroval.

„Manžel není doma. Já byla včera, když to manžel zjistil, také pryč," dozvěděli jsme se od jeho manželky. Sice nás poslala k domu v Klenčí, kde se měl nacházet, ale bohužel jsme ho tam necelou hodinu před polednem už nezastihli.

Zato jsme zaregistrovali příjezd dělníků a techniky, již zhotovitelská firma na poškozené místo vyslala.

„Byl jsem se tam před chvílí podívat. Opravu tam uděláme dvoufázově. Nejprve musíme místo provizorně zprůjezdnit, což obnáší srovnat vozovku do původní nivelity. Pak, až přestanou extrémní vedra, máme dojednáno s projektantem a stavebním dozorem , že místo ´otevřeme´, abychom zjistili, proč se vozovka zvedla," říká Jan Hauser, ředitel společnosti Silnice H. Týn.

Má snad po obhlídce místa podezření na jinou příčinu než kterou zmínil?

„Napadl nás další z možných důvodů. Pod silnicí vede stará kanalizace a je poměrně dost mělká. Je tedy možné, že příčina může být i tam. Ale to nevíme, uvidíme, až se místo otevře. Zjistíme také, zda není poškozený podkladní beton a pak se rozhodne o způsobu opravy. Projížděl jsem Klenčím, ale nikde jinde se to na nové silnici nestalo," odpověděl Hauser.