„Podívanou na novoroční ohňostroj si každoročně vychutnávají tisíce lidí nejen z Domažlic. Letošní vyšel město na 35 tisíc korun a trval 5 minut a 30 vteřin," zmínila mluvčí domažlické radnice Kristýna Kolbecková a pokračovala: „Ten, kterým přivítáme rok 2017, může být ještě delší a také mnohem atraktivnější."

Na jeho zaplacení se totiž může spolupodílet veřejnost.

„My z rozpočtu uvolníme stejnou sumu jako každý rok tak, aby byl ohňostroj opět na velmi dobré nebo ještě lepší úrovni. Pokud by ale ti, kdokupují zábavní pyrotechniku, chtěli raději přispět na tento profesionální ohňostroj, mohou letos náš rozpočet ještě o něco navýšit," vysvětlil starosta Miroslav Mach.

Lidé, kteří by chtěli na ohňostroj přispět, mohou posílat své příspěvky na účet města číslo 27-6462680247/0100 (Komerční banka) pod variabilním symbolem 9018. Ti, kdo souhlasí se zveřejněním svého jména jako poděkování, napíší do poznámky k transakci ANO.

„Věříme, že se tento nápad ujme a alespoň zčásti se tak předejde nepořádku, hluku a případným zraněním z používání amatérské pyrotechniky v ulicích města během posledních dnů roku," uvedla Kolbecková.

Příspěvky je možné posílat do 15. prosince 2016.

„Nejvíc se mi líbilo, když světlice zaplnily celou oblohu světelným deštěm," popisoval letos 1. ledna své zážitky z domažlického novoročního ohňostroje devítiletý Jakub Honzák.

Ohňostroj ve městě pravidelně připravuje pyrotechnik Ferdinand Zima.
Na ten letošní bylo použito 150 kilogramů pyrotechnického a pomocného materiálu. Diváci viděli barevné motýlky, kokosové palmy, ohnivé draky, různobarevné miny, pyroblinkry, ohnivé vějíře, padající zlaté vrby, stříbrný vítr a další škálu barevných a zvukových efektů.

„Celkem bylo připraveno 765 ran v délce trvání 5 minut 31 vteřin, takže se nám každou vteřinu na obloze objevily zhruba dva efekty. Nicméně ohňostroj měl pomalejší i rychlejší pasáže," popsal své dílo Ferdinand Zima. Některé efekty vylétly až do výše 150 metrů. Pohybovaly se ve výšce od 25 po 150 metrů.

Přípravy scénáře a jeho zakomponování do hudby trvaly zhruba 12 hodin.

„Samotná příprava jako palníkování, balení, ládování, instalace a zapojení do systému zabralo zhruba 15 hodin," doplnil Zima.

„Na ohňostroj se přijíždím na náměstí podívat s vnoučaty každý rok. Příspěvek ale nepošlu. Pyrotechniku nekupujeme a mám jiné, důležitější výdaje," konstatovala Drahoslava Ulmanová. „Nápad, že lidé mohou přispět, je docela originální. Jsem zvědavá, kolik peněz se sejde. Přiznám ale, že sama nepřispěji," říká Dagmar Erbová.