V rámci této akce komunistická Státní bezpečnost vytvořila falešné hranice, za nimiž chytala obyvatele, kteří chtěli opustit svoji nesvobodnou vlast.

Informační cedule byly umístěny u cesty vedoucí k zaniklé obci Myslív (Schneiderhof) a na hrázi Myslívského rybníka.

Součástí vzpomínkového setkání byla i motlitba za popravené a umučené oběti. Spisovatelka Václava Jandečková, která se s velkým osobním i profesním nasazením věnuje mapování komunistických zločinů a ve své nejnovější stejnojmenné knize právě fenoménu „Falešné hranice“, ji přítomným představila. Kniha je lemována příběhy obětí a strůjců nejutajovanějších zločinů StB.

Na realizaci naučných tabulí se podílel Městys Všeruby, Military car club Plzeň a Společnost pro výzkum zločinů komunismu.

Sobotního setkání se zúčastnili i potomci obětí akce Kámen – například Marie Roszyncová. Její otec, učitel z Dobrušky, básník a poslanec Prozatímního národního shromáždění byl přes falešnou hranici převeden spolupracovníky StB 12. listopadu 1948, následně byl odsouzen na doživotí.

Akci si nenechali ujít ani domažlický historik Zdeněk Procházka, historik Petr Blažek, kaplan věznice na Borech Blažej Pelán a další hosté.

„Pronést modlitbu přímo na falešné hranici za přítomnosti věrných čtenářů, přátel, zájemců o historii, významných osobností a pozůstalých po jedné z tamních obětí akce Kámen bylo opravdu jako ve snu,“ popsala své pocity Václava Jandečková.

Ilustrační foto.
Strážníci odhalili hledaného muže