„U nás v obci jsme už léta výstavbu pódia chystali. Kdysi mělo vyrůst za sálem kulturního domu, ale po roce 1989 se pozemky vrátily původním vlastníkům a k výstavbě v tomto místě nedošlo,“ dívá se do dávné historie starosta Josef Janeček. Mrákovští každoročně stabilní pódium potřebují mj. na srpnovou Chodskou hyjtu. „Každoročně jsme si museli provizorní pódium půjčovat. Bylo ale nevyhovující. Když foukal vítr, mikrofony braly ten fukot, byl to nepříjemný problém,“ popisuje starosta.

Proto se místní před třemi lety definitivně rozhodli, že se pokusí vystavět stálé pódium. Záměry konzultovali i členové místních spolků – národopisného souboru a sokola. „Příprava projektu trvala dlouho. Musela být připravena mj. hluková studie, účastníky řízení tak byli i obyvatelé bytových domů v sousedství. Loni v létě bylo vydané stavební povolení a stavbaři stihli připravit základy i dlažbu okolo objektu, udělali i pilíře a místo tak bylo připraveno na budoucí konstrukci. Přes zimu odborná firma vyrobila konstrukci a jakmile bylo počasí, začala se instalovat, pak následovalo opláštění,“ popisuje průběh výstavby mrákovský starosta.

Začátkem srpna bylo pódium zkolaudované a hned vzápětí se dočkalo několika křtů. Místní fotbalisté ho využili při oslavách postupu do vyšší soutěže a 12. srpna se na něm odehrál letošní ročník Chodské hyjty, která měla téma chodská svatba. O den později následoval koncert Vrchovanky. „Účinkující si pochvalovali dobrou akustiku a skvělé ozvučení, nepozorovali jsme žádné rušivé elementy,“ shrnul premiérové reakce Janeček.

Součástí objektu je i sklad pod pódiem, kam se vejdou lavičky, rekvizity a další materiál, které se tak nemusí už složitě převážet z jiných míst. „K výstavbě nám pomohl finanční příspěvek obce Česká Kubice, za který moc děkujeme,“ podotkl starosta.

V Mrákově také v letním období proběhla rekonstrukce školní kuchyně, zateplení sálu kulturního domu a hospody ve Starém Klíčově a na jaře byl odbahněn místní obecní rybník.