„Město několik dlouhých let řešilo koncepci, jakým způsobem se vypořádat s ne zcela vyhovujícím prostorem na náměstí. Ačkoli centrum mělo ideální a nenahraditelnou polohu vedle radnice, pragmatismus a ústupky jiným, potřebnějším záležitostem vedly k rozhodnutí, že se přestěhujeme do prostor v Chodském hradě,“ řekl ředitel Městského kulturního střediska Kamil Jindřich.

Původní prostor už totiž nevyhovoval. Chyběly skladové prostory a místo pro veřejnost disponovalo rozměry tři krát pět metrů.

„Tento prostor například o Chodských slavnostech během víkendu navštívilo pět tisíc lidí. V srpnu, kdy vrcholila turistická sezona, sev minulých letech do infocentra přišlo podívat kolem 12 tisíc osob,“ konstatoval Jindřich.

Nové prostory po rekonstrukci, jejíž náklady se vyšplhaly na čtyři miliony korun, nyní splňují potřeby dnešního návštěvníka.

Hlavní místnost je komfortně rozvržená. Nachází se v ní koutek pro odpočinek či prostudování map a dalších materiálů vztahujících se k turismu na Chodsku, které jsou k dispozici v češtině, němčině a angličtině. Dominantou je velký stůl s mapou Domažlic či interaktivní tabule a veřejný internet. V dalších částech vznikly skladové prostory, zázemí pro zaměstnance, veřejné toalety a prosklená skříň pro uložení věcí. Zachoval se ale i salonek, jímž kdysi disponovalai restaurace.

„Budeme mít možnost v něm vystavovat práce místních umělců – fotografie, malířské práce. Domažličtí umělci, kteří tvoří ve svém volném časem, si takové místo zaslouží,“ dodal Kamil Jindřich.

Na nově vybudovanou vizitku města sídlící v jedné z největších dominant Domažlic, Chodském hradu, se přijeli podívat i kolegové z informačního centra v Horšovském Týně, nechyběli domažličtí zastupitelé, vedení města a další.

Starosta Domažlic Zdeněk Novák dokonce s humorem přiznal, že se snažil najít prvenství, kterým by provoz infocentra zahájil. „Když se otevíral atletický tunel, zaběhl jsem si dráhu jako první. V bazénu jsem se svezl na tobogánu, ale v tomto případě mě nic kloudného nenapadlo, takže si prvenství tentokrát odpustím,“ řekl s úsměvem a pouze popřál šťastný provoz pro místní i turisty.

Takové přání vyslovila i náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch v Plzeňském kraji Ivana Bartošová. „S infocentrem rozvíjíme spolupráci a vážíme si toho, že zastoupení Chodska – kroje, hudbu a koláče – vidíme na veletrzích cestovního ruchu. Láká to opravdu řadu návštěvníků a turistů,“ zmínila.

„Íčku“ se dostalo požehnání i od faráře Miroslawa Giergy. Chopil se ho rovněž s úsměvem a humorem. „Kniha požehnání má 600 stran a najít požehnání pro bazén nebo informační centrum je opravdu tvrdý oříšek, ale zvolil jsem žehnání pro kulturní, sdělovací a veřejnosti sloužící prostředky. Je pro ty, kteří zde budou pracovat, ale i pro lidi, kteří sem přijdou,“ řekl Gierga.

Pro veřejnost se však informační centrum v Chodském hradě otevře později. Předprodej vstupenek bude zatím probíhat ještě v původních prostorách na náměstí vedle radnice. Na novou adresu může veřejnost přijít až od druhé poloviny února.