Celkem 279 blikajících ´automatů´ číhalo podle aktuální statistiky k 31. lednu na potencionální hráče v Domažlicích.

Sto devadesát z nich je umístěno v hernách, kde provoz hazardu povoluje městská vyhláška z roku 2008.

Další herny na městem neschválených adresách nabízí svým hostům celkem 89 videoloterijních terminálů, k jejichž provozu stačila licence ministerstva financí, kterou vydávalo do konce prosince.

Úprava zákona platná od ledna přenesla veškeré kompetence k regulaci hazardu na města. Zároveň zůstaly v platnosti licence ministerstva na provoz videoterminálů, které ale vyprší postupně v průběhu následujících tří let.

Domažlické zastupitelstvo ve středu večer přijalo novou vyhlášku, která stanoví čtrnáct adres, na kterých lze výherní hrací přístroje i videoterminály provozovat.

Výběr povolených míst vychází z původní vyhlášky. Do nové se nedostaly ty adresy, kde podnikatelé ukončili provoz herny. Tak tomu bude i v budoucnu, kdy se novelizací vyhlášky vždy ´vyškrtne´ adresa, kde momentálně skončil podnikatel svoji činnost. Naopak žádné nové místo se na seznam nedostane.

„Podle propočtů ministerstva by město mělo na poplatcích získat 16 milionů korun ročně,“ připomněl starosta Miroslav Mach (SPMD).
Rozdělení těchto peněz je podmíněno využitím pro účely školství, zdravotnictví, sociálních služeb či sportu.

Do současnosti na veřejně prospěšné účely přispívaly přímo loterijní společnosti.

Tento nový závazek města vůči neziskovým organizacím byl hlavním důvodem, proč zastupitelé napříč politickým spektrem nepřijali razantnější postup, který počítal s úplným a okamžitým zákazem hazardu v Domažlicích.

„Nemá cenu spěchat. Během tohoto roku zjistíme přesně, kolik neziskových organizací a sportovních oddílů se na nás obrátí a podle toho budeme postupovat dál,“ konstatoval Mach.

„Hrát na automatech celou noc je závislost, proto navrhujeme omezení do druhé hodiny ranní,“ uvedl zastupitel Jan Pangrác (KSČM).

K jeho návrhu se v diskuzi připojil i Zdeněk Novák (SPMD) a podpořili ho i všichni ostatní zastupitelé, kteří odhlasovali možnou provozní dobu od 15 do 02 hodin.