Statek náleží Střední odborné škole a Střednímu odbornému učilišti Horšovský Týn. Ředitelka školy Miluše Fousová včera představila téměř čtyřicetimilionovou stavbu disponující nejmodernější technologií pro chov skotu.

„Výcviková stáj poslouží pro zkvalitnění výuky. Zároveň je v cílech projektu zakotvena i spolupráce se základními a mateřskými školami. Je to obrovské plus, jelikož zájem o povolání se rodí už v dětském věku,“ řekla ředitelka.

Nová stáj má celkovou kapacitu pro 50 kusů hovězího dobytka, téměř polovinu tvoří dojnice. Při slavnostním otevření bylo ve stáji dvacet vysokobřezích dojnic plemene Jersey. Není náhoda, že bylo vybráno právě toto plemeno. Krávy vynikají klidnou povahou, jsou menšího vzrůstu a hlavně produkují kvalitní mléko s vysokým obsahem tuků a bílkovin.

„Součástí stájí je i učebna se zázemím a výrobna mléčných produktů, kde chceme vyrábět jogurty, sýry a tvaroh,“ doplnila Fousová. Slova se poté ujal Petr Gonder, který zastupoval dodavatelskou společnost technologie pocházející od nizozemské firmy. „Tato technologie se zaobírá především robotickým dojením a krmením. Stáj je unikátní nejen nejmodernější technologickou výbavou, ale i propojením se školou,“ uvedl Gondek s tím, že propojení studentům ukazuje, že i zemědělství disponuje moderními technologiemi. Zemědělství totiž náleží k nejstarším odvětvím, zároveň je i jedním z těch nejdůležitějších, přesto však stále stojí na periferii zájmu vzhledem k ostatním oborům a odvětvím.

Náklady na výcvikovou, stáj se vyšplhaly na 37 milionů korun, z čehož 18 milionů činila dotace.