„Mrzí mě, že na některých stolech jsou vidět stopy nepochopitelného jednání některých občanů. Druhý den po umístění se na nich objevily malůvky," uvedl starosta Libor Picka. Bylo odcizeno i několik kusů dřevin, ale vedení města ví, kde se nacházejí.

„Byly specifické, víme přesně jak vypadaly. Necháme pár dnů, zda se ve zloději hne svědomí a vrátí je," řekl Picka. Nad nevhodným chováním malé skupinky nenechavců však vysoko vyčnívá obrovské úsilí a stovky hodin práce při přípravě nové bělské ´atrakce´.

„Splnil se dávný sen. My pamětníci jsme v bývalém parku trávili mnoho času," vzpomínal ředitel školy Miroslav Nový. Od 70. let areál zarostl a změnil se v neprostupnou houštinu bez využití.

„Několikrát jsme se snažili i s dětmi obnovit alespoň některé cesty, ale nebylo to možné," popsal ředitel.

Nastoupit musela až těžká technika, která loni v září začala s prvními zásahy na ploše nynější naučné stezky.

V té době začali s přípravou faktických podkladů pro informační tabule i bělští učitelé a Marcela Bartoníčková z tamní knihovny. „V rámci přírodopisných praktik se zapojili i žáci. V okolí sbírali vzorky hornin a pak vybírali, které umístíme jako exponáty na stezku a opatříme štítky," popsala zástupkyně ředitele Marie Kadeřávková.

Tři čtvrtiny nákladů z půlmilionové investice uhradilo ministerstvo pro místní rozvoj.