Na okraji Mrákova směrem na Kout na Šumavě v současnosti pracuje hlavně těžká technika. Bagry nejdříve zbouraly staré a už nevyhovující objekty, teď na jejich místě postupně rostou modernější. „Vzadu byla velká nádrž, kam se vypouštěly kaly, ta už je zbořená. Dneska se to dělá jinak než v minulosti. Vše je v zemi. Jeden objekt už je připravený a betonuje se, u dalších dvou probíhají zemní práce,“ konkretizoval starosta Mrákova Josef Janeček.

Podle něj už stará čistička dosluhovala. Navíc se v obci plánuje výstavba 40 až 50 domů, které už by se k ní nemohly připojit. „Stávající zařízení je aktuálně na hraně svých kapacit, což je devět set takzvaných ekvivalentních obyvatel. Nová čistička bude až pro necelé dva tisíce,“ porovnal.

Primář oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň Ondřej Topolčan.
Tvorba protilátek po očkování je u obézních lidí nižší, říká profesor Topolčan

Projekt odstartoval letos v lednu a jeho dokončení je v plánu na říjen. Vedení obce ho sice mělo připravený už od roku 2017, ale čekalo na to, až získá dotaci. Náklady totiž vyjdou na 55 milionů korun. „Sedmadvacet milionů jsme dostali od ministerstva zemědělství, vzali jsme si pětimilionový úvěr, zbytek půjde z obecního rozpočtu,“ uzavřel.