Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová alej propojila Horu s Šidlákovem

Hora Svatého Václava /FOTO/– Pro trasu určenou k vycházkám, navíc s nádherným výhledem do kraje, využili polní cesty.

16.11.2013
SDÍLEJ:

PRVNÍ KŘÍŽEK UŽ STOJÍ. Ozdobil alej nad obcí Hora Svatého Václava a spolu s čerstvě zasazenou alejí nám ho ukázal starosta David Kraml. Vpravo od křížku vystupuje v pozadí z mlhy kostel sv. Václava v obci Hora pojmenované po tomto světci.Foto: Deník/Milena Cibulková

Přesně 118 stromů nyní nově lemuje trasu budoucí cesty, která jako procházka nádhernou přírodou spojí Horu Svatého Václava s její spádovou obcí Šidlákov.

„Alej jsme nechali nejprve zaměřit. Vybrali jsme do ní ve spolupráci s CHKO Český les stromy několika druhů, takže jsou tu zasazeny javory, buky, duby, jeřáby a jabloně. Zasazeny jsou od sebe zhruba pět metrů daleko a jsou místa, kde ponecháme kolem staré polní cesty původní stromy," vypočítává starosta Hory Svatého Václava David Kraml stromy, které byly vysázeny nad obcí na trase přesahující kilometr.

Dostáváme se kousek nad obec, k dřevěnému křížku, kolem nějž cesta povede kousek lesem a dále mezi lukami.

„Lidé, kteří tu stromy sázeli, byli úplně unešení z výhledu. Bylo nádherné počasí, takže mohli tamhle na kopci spatřit Domažlicko, Haltravu, tamhle zase Holubeč i Tachovsko. Když je hezké počasí, je vidět až na kopce u Železné Rudy," říká starosta s tím, že myšlenka propojit Horu s Šidlákovem je už staršího data. Ale až nyní se ji jemu a zastupitelům podaří uvést v život, a to díky pomoci svazku obcí Mikroregionu Dobrohost, jehož je Hora Svatého Václava členem.

„Chtěli jsme najít cestu nebo okruh, které by bylo možné využívat k procházkám. Obec vlastní ve svém katastru spoustu cest, ale ty zpravidla končí někde na začátku zceleného lánu. Pouze tahle je průchozí a zachovala se, navíc spojí bez problému obě vesnice," říká Kraml ve chvíli, kdy postupujeme kolem řady čerstvě zasázených stromů, u kmene opatřených pletivem zabraňujícím okusu zvěří.

Na místě, odkud je nádherně vidět kostel sv. Václava v Hoře, se zastavujeme u nově osazeného křížku.

„Museli jsme ho přemístit. Stál u cesty vedoucí do Šibanova, ale ta končí v lese a navíc tam začíná jiný katastr. Bohužel mu chyběla vrchní kovová část, kterou jsme museli nechat vyrobit. Většinou se některé části na křížích pozlacují, ale my ho nechali pouze postříbřit, aby tak nebil do očí," podotýká starosta Hory.

Od kříže se podél aleje vydáváme na křižovatku mezi pastvinami. Tam se nám naskytne pohled na nejzápadnější lesy okresu. Vlevo vede polní cesta do Šibanova, naše stezka bude pokračovat vpravo, což ostatně napovídá řada stromů, která s těmi od Hory svírá pravý úhel.

„Tahle bříza půjde pryč, jasan tu zůstane a chceme sem také dát křížek. V současné době je blízko Šidlákova, neboť tamní občané ho odtud zachránili, takže se sem slavnostně vrátí. Uvažujeme i o zřízení posezení. Do té doby nás však čeká ještě spousta práce s odstraňování náletů od staré cesty," uvažuje.

Zatímco se snažíme rozhlížet ve čtvrtečním nepříliš vlídném odpoledni, kdy je na stéblech trav, šípcích i větvích stromů a keřů patrná námraza, jen pár desítek metrů od nás se pasou srny, jako by nám chtěly vynahradit to, že výhled nám znemožňuje mlha.

„Vybrala jste si špatný den, kdy není vidět. Já osobně už se moc těším, až bude celá stezka Šidlákov – Hora upravená. Pak bude stačit za naší obcí využít další trasu krásnou přírodou, která vás zavede mimo silnici až do Drahotína," zakončuje starosta Kraml.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
16.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
NEHODA U MECLOVA zablokovala silnici na 40 minut.
3

Tři zranění a půlmilionová škoda po nehodě u Meclova

Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení