Nutno konstatovat, že šlo o soutěž vydařenou co do počasí i úrovně, o zájmu účastníků nemluvě.

Poprvé přijeli hasiči z Kolovče, věhlas akce překročil i hranice okresu, a tak mohli v Pocinovicích přivítat i své kolegy z Klatov. V loňském roce pořadatelé inovovali disciplíny, takže se i letos soutěžilo v testech z teorie, slaňování ze 6,5 vysoké plošiny, natahování hadicového vedení na cíl, výměně kola u přívěsu, práci s ejektorem, střelbě ze vzduchovky a hledání a ošetření raněného. Kromě slaňování a střelby všechno za tmy, svítit se mohlo jen baterkami na přilbách. Než nastoupilo první družstvo na testy, vyslechlo si víc než 70 přítomných popis tratě a disciplín včetně bezpečnostních pokynů od Václava Ponocného staršího i mladšího a potom už hasičská auta vyrážela v pravidelných intervalech do potemnělého okolí.

Se znakem svého městyse na rukávech se zúčastnili také členové zásahového družstva z Kolovče, jehož člen Jaroslav Klička řekl: „Přijelo nás osm a chceme to hlavně vyzkoušet. Přemlouvat jsme nemuseli nikoho, zájem o účast byl velký."

Družstvo Pocinovic mělo ve svém středu také profesionálního hasiče Zdeňka Jírovce, který slouží v HZS Domažlice: „Jsem hasičem od dětského věku a podobné akce mě pořád baví a rád se jich zúčastním. Z Pocinovic jsme vlastně byli čtyři u profíků, já a Vašek Ponocný jsme u nich pořád."

Soutěž je nutno důkladně zabezpečit i organizačně, takže na jednotlivých stanovištích působili jako rozhodčí nejen místní, ale také hasiči z Loučimi, Chodské Lhoty a Běhařova, členky pocinovského družstva jsme tentokrát zastihli za barem s občerstvením v hasičárně, kde si každý po příjezdu z terénu mohl pochutnat na guláši.

Putovní pohár pro nejlepší zásahové družstvo bude celý rok zdobit síň slávy v Koutě na Šumavě, jehož A tým byl první. Druhé místo obsadili domácí, třetí byl Chodov A, čtvrté místo patří Koutu B, páté béčku z Chodova, nováčci z Kolovče skončili šestí a klatovští na sedmém místě.

Poslední disciplínou za divácké účasti všech přítomných bylo řezání 19 cm silné klády pilou břichatkou, kde byli nejrychlejší bratři Václav a Petr Ponocní v čase 12,84 sekundy.

Listopadová noční soutěž v Pocinovicích už má své jméno a za rok zde rádi přivítají další nováčky!

Zdeněk Huspek