Noc kostelů vznikla spontánně před čtyřmi lety v Rakousku. V Čechách se konala poprvé. „Cílem je nenásilnou formou seznámit veřejnost s křesťanstvím a jeho tradicemi,“ vysvětlil čtyřiadvacetiletý Ivan Jermář. Spolu s ním účastníky ´bělské noci´ zásobovaly zajímavostmi průvodkyně Pavla Vaňková, patnáctiletá varhanice Tereza Kubátová a její o dvě generace starší kolegyně Anna Trusyková.

Kostel v Bělé nad Radbuzou

Zajímavostí je zpovědnice skrytá za bočním oltářem,

panská oratoř i zimní kaple.

Místo původního oltáře z mramoru

slouží jako hlavní oltář z kostela v Přimdě.

Právě varhany z roku 1842 s 353 píš­ťalami se těšily asi největšímu zájmu. Sice nepatří k nejstarším v regionu, ale jen v Bělé jste se mohli dozvědět, jak se z nich vyhání červotoč, jak se na ně hraje, zda se víc nadře varhaník nebo ten, kdo plní měch vzduchem a podobně. „Každý den chodím okolo, ale nenapadlo mě, co všechno zajímavého uvnitř je. Zaujaly mě varhany a teď se chceme mrknout na věž,“ prozradil Pavel Matoušek z Bělé.

Celovečerní program, včetně koncertu, prohlídky skvostů chrámové pokladnice, mobiliáře, výstupu na věž a pohledu na noční město, si nenechal ujít ani starosta Bělé Libor Picka. „Není to tak dávno, co jsme složitě docílili pouhého otevření věže. Dnes už si nikdo neumí představit Bělskou pouť bez možnosti podívat se na město a okolí z věže. Proto tuto akci vítám,“ připomněl starosta a na adresu organizátorů dodal: „Je fajn, že se nebáli uspořádat nezvyklou akci. Možná se někomu mohlo zdát, že to bude od sedmi večer do půlnoci moc dlouhé, ale dalo se vybrat a přijít třeba jen na část programu.“