Na programu jsou koncerty, přednášky, ale také slam poetry či vzpomínka na oběti pandemie. Největším lákadlem je expozice, na níž je vystavena plzeňská madona z katedrály svatého Bartoloměje.

Unikátní opukovou sochu ze 14. století ošetřili restaurátoři a brzy se vrátí na své původní místo do katedrály. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost si madonu zítra večer zdarma prohlédnout zblízka díky výstavě Nad slunce krásnější v Masných krámech. Nutné je si předem vyzvednout vstupenku.

Podle koordinátorky Noci kostelů za plzeňskou diecézi Ludmily Němečkové se poprvé k akci přidali věřící z Krašova, Kostelce u Nadryb, Prusin, Nýrska, Nebílovského Borku a Nečtin. „Letos si připomínáme výročí tisíc sto let od úmrtí svaté Ludmily, a tak některé kostely nabízejí tematický program. Například ve Starém Plzenci lidé uslyší o této světici slam poetry,“ řekla.

Organizátoři na mnoha místech chystají hudební vystoupení či besedy. Zajímavé bude například v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Plzni povídání dvou kněží z Afriky, kteří v diecézi slouží. Chybět nebudou ani modlitby a zapalování svící za oběti pandemie.

Novinkou je aplikace Noci kostelů. „Návštěvníci si ji mohou stáhnout do telefonu a dopředu si vytvořit mapu míst, kam se chtějí vydat,“ uvedla Němečková.

Akce se neobejde bez protiepidemických opatření. Ve vnitřních prostorách je nutné mít nasazený respirátor a dodržovat rozestupy.