Parčík, který na návsi v Semněvicích vlastníma rukama vybudovali žáci–zahradníci Základní školy a Odborné školy v Horšovském Týně, si Semněvičtí nemohli vynachválit.

Okrasné rostliny byly vybrány tak, aby kvetly po celý rok a široká paleta barev upoutala pozornost v kteroukoli roční dobu. Dokud se neznámý ničema nerozhodl práci školáků doslova vyrvat ze země.

„Zavolali mě do Semněvic, že některé keře uvadají. Když jsem je tam přijela zkontrolovat, zjistila jsem, že jeden sakurový strom a tři sakurové keře byly zcela zničeny postřikem a osm okrasných keřů tamaryšků a kalin zmizelo,“ popsala Jana Čížková, učitelka odborného výcviku Základní školy a Odborné školy v Horšovském Týně.

„Někdo je musel vytrhat ze země, byla to úplná spoušť. Nevím, jestli je to vandalismus nebo závist, ale tomu člověku bych nejraději usekla obě ruce,“ rozčiluje se Čížková a poznamenává, že další rostliny byly zničeny už v loňském roce, a má pocit, že semněvickou náves někdo systematicky ničí.

Škola pomohla obci vypracovat projekt, na který obec získala dotaci padesát tisíc korun. Poté horšovskotýnští školáci, učitelka Čížková a její kolegyně Věra Jeřábková strávili v Semněvicích na budování parčíku dva týdny intenzivní práce.

„Bylo to opravdu náročné. Museli jsme upravovat i pozemky a pracovní doba byla dlouhá. Zapojili se žáci všech tří ročníků, protože sadovnické práce v takovém rozsahu jsme ještě nikdy nedělali,“ tvrdí Čížková. „Naše děti se na tom opravdu hodně naučili. Navíc dělali práci pro druhé a sklidili za ni spoustu díků. Semněvický park je takové naše dítě a teď spousta té práce přišla vniveč. Když jsem to viděla, měla jsem málem slzy v očích,“ dodává.

Učitelka Čížková navíc poznamenává, že některé z ukradených a zničených okrasných rostlin nebyly zrovna nejlevnější a vznikla tak i nemalá finanční škoda.

„Náves se všem opravdu moc líbila. Nechápu, proč někdo ničí práci mladých lidí, a ani nevím, jak se může z těch keřů radovat, když ví, že jsou kradené,“ říká starosta Semněvic Josef Hálek. „Občas se mi stane, že mě ti žáci potkávají a ptají se, jestli nám parčík hezky roste a já jim musím říkat, že je zničený,“ dodává starosta s tím, že policie na viníky nepřišla a obec bude muset část parku osadit znovu.

Jana Čížková dodává, že nahradit již vzrostlé stromy a keře nebude levná záležitost, ale pokud obec školu osloví, ráda s výsadbou opět pomůže.