Počty nezaměstnaných na Domažlicku stále narůstají.

Míra registrované nezaměstnanosti se ke konci loňského roku přiblížila k deseti procentům, což je více než tři tisíce lidí bez práce.

Najít si zaměstnání je však stále obtížnější.

„V létě jsem byl po vÍce než třiceti letech propuštěn z práce téměř ze dne na den. Do dneška jsem o práci nezavadil. Dostávám podporu něco málo přes pět tisíc a situace se pro mě stává neřešitelnou. V padesáti letech o vás nikdo velký zájem nemá. Nevím jak budu postupovat dál, když nikde nové pracovníky nechtějí,“ řekl nezaměstnaný jednapadesátiletý Pavel z Domažlicka.


Na výběr nezaměstnaní opravdu nemají.

Úřad práce v Domažlicích evidoval k poslednímu prosinci pouze šestadevadesát volných pracovních míst, což je o dvatenáct méně než v listopadu a současně o téměř čtyři sta méně než v prosinci 2008.

„Jednalo se o největší počet nezaměstnaných od roku 1991. Krize zasáhla stejně jako ostatní regiony i příhraniční Domažlicko, a to i vzhledem k množství německých filiálek, které jsou na území regionu. Krizová situace mateřských firem zasahuje právě filiálky u nás,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Domažlicích Zdeněk Písařík.

Začátek letošního roku přinesl další počty lidí, kteří přišli o práci.

„Začátkem roku je vždy zvýšený počet uchazečů. Pracovní smlouvy na dobu určitou bývají do konce roku hlavně u sezonních profesí, jako je například zemědělství či stavebnictví,“ pokračuje Písařík.

Hned první pracovní den letošního roku se na domažlickém úřadu práce zaevidovalo 200 lidí a 5. ledna dalších devadesát.

„Pracovníci úřadu práce provádějí po domluvě s firmou, která propouští větší počet lidí, prvotní evidenci v sídle firmy, aby se tak zabránilo dlouhému čekání na úřadě,“ vysvětluje ředitel domažlického úřadu práce.

Ani prognózy na letošní rok nejsou zrovna růžové.

„Ty nejlepší hovoří o zastaveni zhoršování krize nebo o velmi malém zvýšení výroby v Evropě. V České republice se tato skutečnost projeví určitě ještě se zpožděním vzhledem k tomu, že české hospodářství je silně proexportní se silnou vazbou na německý trh. Podle Němců bude letošní ekonomika kopírovat minulý rok alespoň v prvním pololetí,“ dodal Zdeněk Písařík.