Finanční krize a s ní spojené hromadné propouštění posiluje na začátku února tradiční novoroční nával nezaměstnaných na úřadech práce.

„Jen v pondělí přišlo na náš úřad práce rovných 162 žadatelů o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání,“ sdělila Deníku vedoucí oddělení poradenství Vladimíra Bajgarová. Značná část propuštěných byla z firmy SVA Holýšov, vyrábějící díly pro automobilový průmysl, který v současnosti prochází krizí.

S jejím prohlubováním ubývá pracovních míst. Zatímco v dubnu minulého roku se nezaměstnaní mohli probírat více jak tisícem nabídek, nyní domažlický úřad registruje pouze 255 volných míst.

„To je vážný problém. Máme už více než 2 200 uchazečů o zaměstnání. Během prvního čtvrtletí bude jejich počet narůstat. Malé firmy ještě mohou propouštět, i když myslím, že ty nejhorší otřesy bychom už mohli mít za sebou,“ doufá ředitel Úřadu práce v Domažlicích Zdeněk Písařík.

Dodává, že poté, co firmy Kdynium, Elitex a naposledy SVA Holýšov zanechaly řadu lidí bez práce, neočekává se na Domažlicku už žádné další větší propouštění.

V lednu zaevidoval úřad práce 760 lidí, tedy o tři stovky více než v prosinci. Z toho důvodu v zasedací místnosti zavedl sdružené vyplňování formulářů a posílil počet zaměstnanců, kteří se žadatelům věnují, aby tak urychlil vyřizování žádostí.

Nejžádanější v našem regionu jsou tradičně svářeči, soustružníci, frézaři, obecně profese strojírenského průmyslu a práce s počítačem. Úřad pomáhá uchazečům s rekvalifikacemi a připravuje se na programy z evropských peněz, které bude možné pro ně využívat. Přepokládá, že ty konečně zafungují a pomohou.

„Bude však také potřeba nastartovat ekonomiku a rozhýbat trh, aby vznikla opět poptávka, a to už musí udělat stát,“ zakončil Písařík.