„Na konci října jsme na Domažlicku evidovali 937 uchazečů o zaměstnání,“ uvedl ředitel domažlického pracoviště Úřadu práce ČR Zdeněk Písařík.

O měsíc dříve bylo v evidenci 996 lidí. Míra nezaměstnanosti na Domažlicku klesá mnoho měsíců, teď dosáhla nebývalé hodnoty – 2,1% lidí.

Plzeňský kraj má vůbec nejnižší míru nezaměstnanosti v zemi, jen 2,3%, průměr v celé ČR je 3,6%.

Havarované Volvo
Opilec skončil s Volvem v příkopu

Zaměstnavatelé přes domažlický úřad práce nabízeli 1867 pracovních míst, oproti září to bylo o 117 pozic více.

„Pozorujeme nedostatek kvalifikovaných lidí, hlavně svářečů. Svářeči jako takoví jsou, ale ve většině případů pracují pod pracovními agenturami, takže je potřeba se zaměřit na to, aby pracovní agentury neměly takové výhody, jako doposud mají a aby firmy jako takové svým zaměstnancům zprostředkovávali i ubytování, jelikož uchazeči o zaměstnání často odradí fakt, že jim firma ubytování nezajistí,“ popsala personalistka holýšovské firmy Wuppermann Ivana Boudová. Firma aktuálně shání obsluhu lakovací linky a svářeče.

Kromě platu se lidé při změně zaměstnání zajímají i o případné firemní benefity. „My nabízíme 13. plat, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění a věrnostní odměnu,“ vyjmenovala Boudová.

Kromě výrobních firem hledají nové zaměstnance například i školy, úřady nebo městské organizace.

„Nyní sháníme uklízečku,“ uvedl ředitel domažlického plaveckého bazénu Jiří Houška. Při hledání nového zaměstnance se snaží najít oboustranně výhodnou dohodu. „Pracovní pozice je možná na celý i zkrácený úvazek, určitě se zájemci domluvíme,“ vzkázal Houška.