Proti celostátnímu trendu mírného nárůstu nezaměstnanosti jdou statistiky na Domažlicku.

„Ke konci července jsme registrovali míru nezaměstnanosti na hodnotě 7,67 procenta,“ informoval ředitel domažlického kontaktního místa Úřadu práce ČR Zdeněk Písařík. Oproti stavu ke konci června jde o pokles 0,14%. V celém Česku se přitom míra nezaměstnanosti meziměsíčně zvýšila o desetinu procenta na 8,2%.

Pro domažlický region jde o nejlepší výsledek za posledních 29 měsíců. Bez práce je 2476 lidí, což je o téměř čtyři sta lidí méně než přesně před rokem. Do uvedeného počtu je zahrnuto 451 občanů se zdravotním postižením.

Do statistik posledních měsíců mohlo pozitivně přispět i otevření pracovního trhu v sousedním Německu. Zvýšenou aktivitu prokazují i tamní personální agentury, které na volná místa v bavorském příhraničí lanaří i šikovné Čechy.

„Přes kamaráda jsem si sehnal práci v jedné firmě u Chamu. Vydělám si asi o 500 euro víc než doma a ještě budu mít nárok na německé sociální dávky pro své tři děti,“ popsal mladý muž z Domažlicka. Za jedinou nevýhodu označil nutnost každodenního dojíždění do práce.

V průběhu července nastoupilo do nového zaměstnání 185 osob, 83 lidí bylo z evidence úřadu práce vyřazeno (sankční vyřazení, na vlastní žádost, odchod do důchodu).

„Roste i počet volných pracovních míst,“ konstatoval Písařík. Domažlické pracoviště jich evidovalo 234, což bylo o osmnáct více než v předchozím měsíci. Oproti stejnému období loni jde dokonce o nárůst o 61 volných pozic.

Firmy na Domažlicku požadují 78 řemeslníků a opravářů. Nejvíce poptávají svářeče, seřizovače, brusiče a leštiče. Práci by snadno měli najít i elektrotechnici a strojírenští technici. Stále neobsazené jsou pozice montážních dělníků, řidičů nákladních automobilů i dalších vozidel (vysokozdvižné vozíky, jeřáby apod.)

Velký nedostatek pracovních sil v letní sezoně je patrný v restauračních službách. Nahlášeno je dvacet tři volných míst pro kuchaře a dalších šestnáct pro číšníky a servírky. Zájem zaměstnavatelé projevují i o pekaře a cukráře.

Příspěvek v nezaměstnanosti poskytoval domažlický úřad práce v červenci 507 uchazečům o zaměstnání, což bylo 20,48% všech zaregistrovaných.