Na tento památný den mají v podobě zápisu v kronice i upomínku. Kronika Nevolic hovoří takto:

„V měsíci září roku 1920 se začala zavádět elektrika do zdejší obce. Rozpočet byl na 160 tisíc korun. Dne 28. prosince se pak prvně svítilo,“ píše se v kronice.

Ovšem nově elektrifikovaná obec si podle historického zápisu proud příliš dlouho neužila. Už 18. ledna následujícího roku, tedy 1921, přišel velký a silný vítr, který potrhal celé vedení do Domažlic. Dva dny tak museli Nevoličtí zůstat potmě.

„Opravu musil hradit sám ředitel ze svého, poněvadž bylo ujednáno, že drát vedení je měděný a on dal hliník,“ doplňuje kronika dokládající fakt, že na materiálu se nezdráhali šidit ani tenkrát.

Nicméně oslava elektrifikace je jasná. V Nevolicích vypukne od 14:00 již tuto sobotu. Obec k tomuto stoletému výročí připravila doprovodný program, v podobě vystoupení dětí, koncertu dechové hudby Dupalka a na své si přijdou i dobrovolní hasiči, kteří návštěvníkům předvedou něco ze své techniky.

Aby si ale užili dospělí i děti, budou v sobotu připraveny pouťové atrakce, které mohou ti nejmladší využívat zdarma. Bez placení se obejde i vstup na celou akci. A protože jde o oslavu elektřiny, budou si moct návštěvníci vyzkoušet testovací jízdu stoprocentně elektrickým vozidlem.