Nápaditosti se meze nekladou ani na svatebním poli.

Svatební páry ženou své oddávající na čím dál neotřelejší místa, někdy i v netradičním ročním období. Na to zavzpomínal bývalý starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný. „Novomanželé si přáli svatbu 29. února na Čerchově, kam by nás v ten den nedovezl snad ani sněžný skútr. Svatebčanů bylo poměrně dost, takže jsem dvojici oddával u Baarova pomníku na Výhledech.“

Do hlubokých lesů se před několika lety dostali starosta Poběžovic Hynek Říha, když oddával novomanžele Josefa a Petru Vildovy z Plzně u pramene Radbuzy. Na místo se nedalo dojet, a tak museli všichni podniknout desetiminutovou procházku.

VODA LÁKÁ

Místostarosta Domažlic Stanislav Antoš zažil obřad na hrázi zelenovského rybníka. „Nevěstu ve svatebních šatech tam přivezl ženichovi rybář na pramici odstrkované bidlem,“ zavzpomínal.

Vodní plochu rybníka s lodičkami využili svatebčané například i v Klatovech.

Voda zřejmě přitahuje. Sušická matrikářka Alice Primasová si vybavuje svatbu kanoisty na lodičkách.

Stále více snoubenců dnes hodlá vystoupit ze zaběhnutých tradic a udělat si svatbu po svém. Značně neformální svatba se uskutečnila v Plzni na pláži Velkého boleveckého rybníka. „Oddával jsem svatebčany na pláži. Měli žabky na nohou a nevěsta lehounké letní šaty,” uvedl oddávající Petr Baloun.

„V Plzni se uskutečnila i svatba na plavidle při Netradiční plavbě plavidel po Radbuze. Svatebčané i hosté vzpomínají na nevěstu, kterou v šatech a střevících vytahovali z vody na náplavku, kde byl obřad.“

VZALI SE V BARU

Podivné neformální prvenství zažili i na Tachovsku. Vedle oblíbených zřícenin a rozhledem vyloženě zazářil tachovský Sportbar Májovka. „Můžu s klidným srdcem říci, že svatba se v podobném podniku uskutečnila v historii zcela poprvé. Ani já, ani paní z matriky si nepamatujeme, že bychom oddávali v baru. Řekl bych ale, že se celý obřad udál tak, aby se líbil novomanželům a zároveň splňoval všechny potřebné záležitosti,“ okomentoval tehdy svatbu starosta Tachova Jiří Struček.