„Ráno jsme nastoupili do autobusu a odjeli jsme s koly neznámo kam. Měli jsme totiž zavázané oči." popisuje začátek výletu účastník zájezdu Lukáš Bozděch. To, že je učitelé vysadili bez kol v lese u německého Eschlkamu, nikdo z nich nečekal.

„Vystoupili jsme někde v lese. O chvíli později jsme zjistili, že jsme v Německu. Bylo to fakt překvápko," pokračuje Bozděch.

Studenti museli na základě různých úkolů najít nejprve svá kola a později i učitele. Úkoly to ale nebyly jen tak obyčejné.

„Museli jsme si obléci bavorský pánský a i dámský kroj a pak jsme v eschlkamských ulicích hledali lidi, kteří se s námi vyfotí. Díky tomu jsme zjistili, kde najdeme svá kola," vypráví o jednom z mnoha úkolů David Janeček. Další úkoly byly převést na kolech velké pytle sena či luštit různé šifry.

„Celý den jsme se nepotkali s žádným Čechem a byli jsme nuceni vše domlouvat německy. Zeptali jsme se, kde jsou naše kola, a místo toho jsme dostali dopis, nebo nás poslali někam dál či si prostě jen chtěli povídat," pokračuje Janeček.

„Pro nás učitele byla tato část výletu možná náročnější než pro studeny. I když si kluci mysleli, že celou trasu absolvovali bez nás, měli jsme je stále pod dohledem. Aby nás neviděli, museli jsme se schovávat, různě maskovat a jít vždy velmi nepohodlnou cestou. Ale stálo to za to," vyjadřuje se organizátor akce učitel Pavel Bauer.

Dopolední německá část výletu končila ve Všerubech, kde si výletníci museli uvařit v kotlíku polévku z pytlíku. Po doplnění energie kluci opět usedli na kola a přes Pasečnici, kde dostali asi 50 domácích buchet, dojeli na Filipovu Horu, kde je čekalo spaní pod širým nebem.

„Sám jsem podobné outdoorové kurzy absolvoval na vysoké škole. Pro středoškoláky je připravuji hlavně proto, aby si zkusili, co všechno vydrží a čeho všeho jsou schopní. Myslím, že to kluky, i když trochu zmokli, bavilo víc než výlet do Klatov s rozchodem," dodal Bauer.