Po příjezdu na všechny čekali dva čeští průvodci, kteří studenty seznámili s historií tábora.

„Ten byl zřízen v květnu 1938 jako tábor pro 'antisociální' a 'kriminální' živly. Umístění tábora bylo vybráno tak, aby vězni mohli být využiti jako bezplatná pracovní síla pro nedaleké žulové lomy. V únoru 1943 žilo v hlavním táboře Flossenbürg přes 4 tisíce vězňů. Více než polovina z tohoto počtu byli političtí vězni Sověti, Češi, Nizozemci a Němci," popsala učitelka Jarmila Matulková. „Odhaduje se, že mezi dubnem 1944 a dubnem 1945 bylo zabito více než 1 500 vězňů. Koncem války přesáhl počet mrtvých kapacitu krematoria. Výsledkem bylo, že esesmani začali těla házet na hromadu, kterou poté polili benzínem a zapálili. Než Americká armáda tábor 23. dubna 1945 osvobodila, zahynulo ve Flossenbürgu více než 30 tisíc vězňů," dodala.

Studenti navštívili i nedaleký pracovní lom, vzpomínky bývalých vězňů jim přiblížil filmový dokument.

A jaké byly dojmy samotných žáků?

„Návštěva koncentračního tábora se mi líbila, až na to, že když jsme vešli do určitých místností a člověk slyšel vyprávění a viděl fotky, jaké to bylo, tak mu šel mráz po zádech. Film byl poučný a zajímavý a doufám, že si všichni lidé uvědomí, co se zde dělo," uvedl Miroslav Haváček. „Nikdo by neměl podporovat hnutí neonacistů," dodal.

Jan Blahovský hodnotí návštěvu tábora jako zajímavou a hlavně poučnou. „Nesmíme dopustit, aby se to opakovalo. Tento zážitek nelze popsat slovy, měl by to každý vidět," prohlásil.

„Návštěva byla poučná a na každém kroku na mě dýchala atmosféra života tisíců vězňů. Určitě bych všem doporučil seznámit se s historií tábora a navštívit ho," řekl žák David Buba.