Aleně Kolářové z Plzně se výcvik psů stal velkým koníčkem.

Podařilo se jí ze svého pětiletého miláčka, kterým je bearded collie s nevšedním jménem Night Bird Černý faun, jemuž říká zjednodušeně Najby, vychovat a vycvičit několikanásobného šampiona České republiky a Německa.

O víkendu se spolu zúčastnili i halových závodů v Horšovském Týně.

„Toto plemeno jsem si vybrala jak kvůli vzhledu, tak povaze. Pokud chce člověk svého psa na soutěže dobře připravit, je třeba začít s výcvikem už od štěněte, ačkoliv závodit může pejsek až od osmnácti měsíců. Podle mých zkušeností nemusí být páníček na svého psa příliš přísný, ale spíše důsledný. Pejsek musí mít radost z toho, co dělá, a za každý, byť i malý úspěch odměněn,“ říká Alena Kolářová a ukazuje krabičku, ve které nosí pamlsky stále při sobě.

Najby jezdí se svojí paničkou po závodech od jara do podzimu téměř každý víkend.

„Aby se pejsek dobře umístil, musí umět všechno. Musí zvládnout parkur, což jsou překážky, tunely a slalom, a přitom být nejrychlejší a neudělat žádnou chybu. To všechno vyžaduje pravidelné tréninky,“ vysvětluje Kolářová a dodává, že po zimě nejsou pejsci v takové kondici, jaká je na umístění třeba.

„Během roku trénujeme dvakrát týdně na cvičišti, v zimě trochu lenošíme.“

Najby výborně reprezentuje svoji paničku hlavně na výstavách.

„Zde je hlavně důležité, jak pejsek vypadá. Najby je šampionem České republiky a Německa a také junior šampionem a klubovým šampionem České republiky,“ pokračuje Kolářová.

Chovatelka má v plánu pořídit si ještě jednoho pejska tohoto plemena.

„Chtěla bych Najbyho potomky, ale když nebudou, tak si ho prostě koupím,“ dodává chovatelka.