Zásoby krve se snižují pravidelně každé léto, jelikož řada dárců odjíždí na dovolené a interval mezi odběry prodlužují. Letos ale přibyly i další příčiny, proč je krve méně. Jsou jimi hlavně cestování a očkování. „Vzhledem k epidemiologické situaci lze odebírat krev lidem, kteří byli v zahraničí, až po čtyřech týdnech od návratu. To se nyní v době dovolených týká významné skupiny dárců,“ popisuje primářka hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová. Další skupina dárců nemůže přijít, protože je těsně po očkování. Podle mluvčího krajských nemocnic Jiřího Kokošky platí, že po očkování je vhodné jít darovat krev až zhruba po třech, čtyřech týdnech.

Demolice železničního mostu a vložení mostního provizoria mezi Bručnou a Koterovem je součástí prováděné modernizace železniční trati mezi Plzní a Nepomukem.
OBRAZEM: Železniční most šel k zemi, podívejte se, jak si s ním bagry poradily

„Nemocnice Plzeňského kraje proto vyzývají dárce krve, aby skutečně přišli co nejdříve a neodkládali odběry na konec léta, nebo dokonce na podzim,“ uvedl Kokoška s tím, že vítáni jsou samozřejmě i noví dárci. „Největší poptávka je po krvi skupin nula minus, která je univerzální pro všechny příjemce, popřípadě nula plus. Zásoby jsou ale omezené u všech skupin a nemocnice proto vítají všechny dárce,“ řekl dále.

Transfuzní pracoviště jsou v Rokycanech a v Klatovech. Klatovská nemocnice navíc odebírá krev výjezdovým způsobem v dalších městech na Klatovsku a na Domažlicku.

K darování krve vyzývá na svých webových stránkách také transfuzní oddělení plzeňské fakultní nemocnice. Aktuální stav krevních zásob je k nalezení na: https://to.fnplzen.cz/