Ty ve středu oznámily, že se díky zlepšení epidemiologické situace vracejí k odkládané operativě. Lékaři zároveň doporučují, aby lidé zákroky neodkládali a využili současného příznivého stavu.

Podle ředitele Fakultní nemocnice (FN) v Plzni Václava Šimánka je situace dobrá a díky tomu je možné se začít navracet do běžného režimu. „Dohodli jsme se, že od prvního prosince navyšujeme kapacitu a měli bychom se dostat zhruba na šedesát až sedmdesát procent běžné aktivity, což se týká asi tří set až čtyř set pacientů měsíčně,“ řekl Deníku Šimánek s tím, že v současné době se v nemocnici konají interní semináře na jednotlivých klinikách. „Kliniky pak budou pacienty obesílat,“ dodal ředitel.

Od úterý operují v běžném režimu Nemocnice Plzeňského kraje. „Všechny nemocnice akutní péče od pondělí kontaktují pacienty, kterým byl v říjnu a listopadu odložen zákrok, a nabízí nové termíny. Zároveň vyzýváme, aby náhradní termíny využívali a operace zbytečně neoddalovali. Není totiž vyloučeno, že se pandemie opět vrátí a plánovanou péči bude nutno opět posouvat,“ informoval mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

ZRUŠILI PŘES 600 VÝKONŮ

Nemocnice ve Stodě, Domažlicích, Klatovech a Rokycanech musely na podzim zrušit přes šest set výkonů. Začátkem týdne však zařízení začala pacienty kontaktovat. „Za pondělí a úterý jsme domluvili nový termín s 35 pacienty. Některé už na tento a příští týden. Je ale i část pacientů, kteří chtějí zákrok v lepším případě až po Novém roce, v tom horším ho odkládají na neurčito,“ sdělil ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.

Pacienti se nejčastěji odvolávají na Vánoce, na návrat do práce po případném rozvolnění nebo na strach z nákazy covidem. „Obavy z infekce nejsou namístě. Zdravotníci nosí ochranné pomůcky a prostředky. Covidoví pacienti jsou na uzavřených lůžkových stanicích, a dokonce i na jiných podlažích než další pacienti,“ vysvětlil ředitel Stodské nemocnice Miroslav Zábranský.

Podle primáře stodské chirurgie Davida Šmída není odkládání operací namístě. „Nyní máme pro operace dostatečné kapacity. Postupně se budou zaplňovat a po Novém roce se budou termíny hledat hůře. Navíc nelze vyloučit, že se vrátí další vlna pandemie a plánovaná péče bude opět omezena,“ varoval.