Tisícům pacientů musely jen od loňského podzimu nemocnice v Plzeňském kraji odložit plánované operace. Teď už se ale situace začíná obracet k lepšímu a covidová oddělení se začínají pomalu měnit na původní, necovidová. Deníku to potvrdili zástupci Fakultní nemocnice Plzeň i společnosti Nemocnice Plzeňského kraje (NPK), pod niž spadají zdravotnická zařízení v Klatovech, Domažlicích, Rokycanech a Stodu a nemocnice následné péče v Horažďovicích a Plané.

„Pokles celkové operativy je od 1. 10. 2020 ve Fakultní nemocnici Plzeň cca 30%, početně jde o 3300 pacientů,“ informovala mluvčí FN Gabriela Levorová. Obdobné to bylo podle mluvčího NPK Jiřího Kokošky i v nemocnicích akutní péče spadajících pod tuto společnost. „Prováděly všechny akutní operace. Z plánovaných pak ty, které buď přímo nesnesly odklad, nebo by posouvání termínu bylo rizikové. Příkladem jsou onkologické operace nebo plánované zákroky u pacientů, u nichž docházelo nebo hrozilo zhoršování zdravotního stavu,“ vysvětlil Kokoška s tím, že i tak byla ve čtyřech nemocnicích od podzimu odložena více než tisícovka plánovaných zákroků.

KLÍČOVÍ BUDOU ANESTEZIOLOGOVÉ

Protože počet nemocných s covid-19 klesá, začínají se nemocnice vracet k normálu, ovšem pozvolna. „V pátek 9. dubna bylo ve FN Plzeň hospitalizováno 119 covid pozitivních pacientů, z toho 45 na lůžkách covid JIP. Pro srovnání – 15.března 2021 bylo u nás hospitalizováno 290 covid pozitivních pacientů, z toho bylo 79 pacientů na lůžkách covid JIP. Čísla jasně ukazují pokles, přesto obsazenost covid JIP je stále vysoká,“ upozornila Levorová. Dodala ale, že standardní covid oddělení se již „přestavují“ na původní necovidová, např. oddělení klinické farmakologie, geriatrie a další. Jde o desítky lůžek. Obnova plánované péče je ale podle Levorové závislá hlavně na možnostech tamních anesteziologů. Ti jsou pro operační zákroky nezbytní, teď jsou ale stále vytíženi covidovými pacienty na JIP. „FN Plzeň si uvědomuje svoji dominantní roli v rámci péče o zdraví občanů našeho kraje a její vedení dělá maximum pro to, aby obnovení standardního provozu přicházelo, ale postupně, s rozvahou a za dodržení všech potřebných opatření. Jak provozních, tak i epidemiologických,“ uzavřela Levorová.

OPERACE STARTUJÍ

I v nemocnicích NPK dochází k mírné redukci covidových stanic a přeměně na necovidové, např. v Rokycanech, Klatovech a Stodu to bylo minulý týden po jedné stanici. Veškeré kroky jsou konzultovány s krajským koordinátorem intenzivní péče, tak aby byl v každém regionu neustále k dispozici dostatečný počet lůžek pro případ nutnosti hospitalizovat najednou více covidových pacientů. „Plánované operace začnou nemocnice provádět postupně, první zřejmě už v tomto týdnu. Zprvu půjde o tzv. malé operace, které za prvé lze provést relativně rychle, neboť u nich není náročná předoperační příprava, a za druhé se po nich pacienti rychle zotavují. To abychom měli v případě potřeby možnost lůžka opětovně uvolnit pro covidové pacienty,“ řekl Kokoška a dodal, že postupně budou kontaktováni i pacienti čekající na složitější zákrok, jako jsou např. v Klatovské nemocnici operace kloubů, aby u nich začal proces předoperačních vyšetřeních. Všechny pacienty s odloženým zákrokem budou zařízení kontaktovat sama.