Výzva s nápisem: „Přijmeme registrované i neregistrované zdravotní sestry“ je vyvěšena na dveřích u hlavního vchodu Domažlické nemocnice. Také zde se potýkají s problémem, jímž je nedostatek zdravotních sester.

„V současné době chybí naší nemocnici pouze čtyři zdravotní sestry, ale je to jen díky tomu, že nám vypomáhají děvčata na mateřských dovolených, která si zajistí hlídánípro děti. Přijmeme rádi zdravotní sestry i na zkrácený pracovní úvazek,“ uvedla včera Deníku hlavní sestra Domažlické nemocnice Marta Sloupová.

Provoz v Domažlicích však není podle slov jejího vedení ani v nejmenším ohrožen, neboť si s nedostatkem personálu dokázalo poradit.

Nejen vedení nemocnic, ale také samy sestry se shodly na tom, že vinu za současný stav nese změna ve vzdělávání sester a také nedostatečné ohodnocení jejich náročné a zodpovědné práce.

„Na každém interním oddělení nám nyní chybí jedna sestra. Pociťujeme to hlavně při čerpání dovolené. Teď jsme na tom relativně dobře, nejhorší to bylo v létě. Vyškolené sestry nám však odcházejí do nemocnic v Plzni nebo Dobřanech, protože rozdíl mezi tamními a našimi platy je prý pět tisíc korun,“ tvrdí sestry z interního oddělení Domažlické nemocnice.

„Pracuji zde čtyřiatřicet let, ale za ta léta jsem nezažila, že by naše mzdy převýšily platy úředníků. Vždy jsme byly se mzdou hluboko pod hranicí státních platů. Je pravda, že každý má dnes možnost volby a může odejít tam, kde víc platí, ale to není žádné řešení,“ řekla Deníku Jiřina Příbková, staniční sestra interního odělení.

Přitom od září 2004 je možné obor všeobecná zdravotní sestra studovat pouze na vysokých nebo vyšších odborných školách.

„Problém nedostatku zdravotních sester vznikl opravdu změnou ve vzdělávání. Dříve trvalo studium čtyři roky. Teď, aby mohla sestra pracovat bez odborného dohledu, musí být registrovaná, čehož dosáhne až po tříletém studiu na vyšší odborné nebo vysoké škole. Její studium tedy trvá sedm let. Věříme, že se vše změní k lepšímu za dva roky, až děvčata dostudují VOŠ,“ dodala Sloupová.

Nedostatečně ohodnocenou práci zdravotních sester vnímají i pacienti. „Ležel jsem v nemocnici dost dlouho, abych si všiml, že sester nazbyt nemají. Děvčat se ve službách nestřídalo mnoho. Jejich práce opravdu není lehká. To, co pro pacienty dělají, je velice důležitá a někdy nevděčná práce. Jsou to kolikrát děvenky jako proutek, ale musejí zvládnou práci pořádného siláka. Dovedou se ale usmát a potěšit slovem a za to by měly být důstojně odměněny. Kdejaký úředníček bere víc. Všichni by si měli uvědomit, že tito ´andílci´ jsou opravdu velice potřební a že jejich práci nemůže dělat každý,“ myslí si Radoslav Herzig z Horšovského Týna.