Domažlická nemocnice doposud používala pro své dětské pacienty kovová lůžka. Oproti nim jsou nová lůžka společnosti LINET obrovským skokem jak po stránce technické, tak i designové.

Nemocnice pořídila pětici lůžek Tom 2 v ceně kolem 350 tisíc korun, která jsou určena dětem zhruba od čtyř let. Lůžka mají dětský design a spoustu vylepšení například pro vyšší bezpečnost dětí, jejich pohodlí, lepší manipulaci nebo i lepší přístup zdravotníků či rodičů k dítěti. Nemocnice měla dosud jen starší kovová lůžka. "„Oproti nim jsou nové postýlky obrovský technický i designový skok. Stará lůžka měla například jen dvě kolečka a při přesunu se musela jedna strana nadzvedávat. Nová mají čtyři kolečka, všechna centrálně ovládaná včetně brzdy. Lůžka jsou také plně elektronicky polohovatelná. Lze nastavit výšku, aby byla pohodlná pro vyšetření lékařem nebo když si chce rodič s dítětem hrát a sedí u něj. Nastavuje se sklon zádového dílu i další specifické polohy,“ popisuje primářka dětského oddělení Lenka Dvořáková. Poukazuje i na možnost přidání dětských motivů na čelní stěny z tvrzeného skla.

Klatovská nemocnice.
S přesčasy nesouhlasí v Klatovech pětina a v Rokycanech třetina lékařů

Unikátní vlastností lůžka je jeho bezpečnostní funkce. Nevzniká zde například mezera mezi čelem lůžka a nakláněným zádovým dílem. Při sklápění u starších postýlek občas nechávaly děti či jejich rodiče prsty. Na modelu Tom 2 se podle nemocnice toto stát nemůže. Dalším užitečným doplňkem je například integrovaný závěsný držák na infuze. Nemocnice dosud měla pouze samostatné, které se musely přemisťovat s lůžkem.

Nové postýlky využijí ročně stovky pacientů, v Domažlické nemocnici má dětské oddělení vyhrazeno celé jedno křídlo, aktuálně disponuje v osmi pokojích 16 dětskými lůžky a také lůžky pro doprovod rodičů. „Počet lůžek odpovídá potřebám regionu. Trend současné medicíny je minimalizovat pobyt dětí v nemocnici, tedy hospitalizovat je jen po dobu nezbytně nutnou, kdy potřebují pravidelný lékařský dohled například po operaci, po vážnějším úraze nebo při onemocnění, kdy existuje riziko zhoršení stavu. Pokud je již pacient zaléčen a zdravotní stav se zlepšuje, tak už si dnes každá maminka chce odvést dceru nebo syna do domácí péče. Tomu napomáhá i rychlý vývoj kvalitních léčiv,“ popisuje primářka Lenka Dvořáková s tím, že se ovšem personál oddělení snaží vytvořit příjemné prostředí s domácí atmosférou i přímo v nemocnici.