Německo označilo Českou republiku za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru, a proto od půlky února zavedlo stálé kontroly na pomezí s ČR. Cestování je tak výrazně omezené. Hranice mohou překračovat pouze nákladní dopravci a pendleři vybraných profesí, kteří s sebou musejí mít potvrzení o negativním testu na koronavirus. Ve Všerubech navíc není odběrové místo. „To nám částečně pomáhá, protože tady nevznikají takové fronty, jaké byly třeba na Rozvadově. Ale když restrikce zavedli, odbavování bylo i u nás pomalé. Němečtí policisté totiž svedli obousměrnou dopravu do jednoho pruhu, což pro ně nebylo ani příliš bezpečné,“ popsal starosta Všerub Václav Bernard. V městysi bydlí přibližně 800 obyvatel, přičemž většina pracujících dojíždí za zaměstnáním právě do Německa.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník

Jelikož bavorským policistům chybělo na hraničním přechodu zázemí, poskytlo jim ho vedení Všerub. „Jde o bývalou celnici, konkrétně o její střední část. Budovu postupně rekonstruujeme na byty, už jich tady máme dvanáct. Naštěstí s opravou střední části jsme ještě nezačali. Záměr jsme stopli už loni na jaře, kdy nastaly první restrikce kvůli epidemii,“ vysvětlil Bernard.

Němečtí policisté se mohou v prozatímních prostorách ohřát, udělat si čaj nebo dojít na toaletu. „Rozhodně to není žádný luxus, ale v dané situaci asi optimální řešení. Lepší, než aby tady byli například v pronajatých karavanech. Němci to pochopitelně uvítali, protože na jejich straně žádný podobný objekt nemají,“ uzavřel starosta.