„Všiml jsem si, že zde stále krouží letadlo. Nejdřív jsem si myslel, že hledá místo k přistání. Sletěl ale hodně nízko, tak jsem se šel podívat za ves a viděl jsem, že na louce stojí větroň,“ popisuje zážitek Pavel Bauer z Pasečnice.

Německý plachtař, který letěl od Železné Rudy z německé strany, měl při vší smůle nakonec štěstí.

Podařilo se mu přistát na rozsáhlé louce nedaleko samoty, jejíž majitel mluvil plynně německy.

„Zavolali na mě jestli bych jim pomohl odtlačit větroně přes louku dolů, kde nejsou elektrické dráty. Tlačili jsme ho asi pět set metrů, ale to ještě nestačilo,“ pokračuje Bauer s tím, že aby se větroň pomocí druhého motorového letadla dostal zpět do vzduchu, potřeboval třísetmetrový prostor.
„Museli jsme ho dostat přes polní cestu na druhou louku. To se nám nakonec podařilo, protože na místo přišli ještě další chlapi,“ dodává Bauer.

Majitel větroně, jak sám řekl, měl jen dvě možnosti.

Zavolat vysílačkou kamaráda, který nad ním kroužil v lehkém motorovém letadle, nechat se ´roztáhnout´ a pokusit se dostat zpět do vzduchu, nebo větroně rozebrat, naložit a odvézt.

„Rozhodl se využít první možnosti. Motorové letadlo přistálo vedle nás a pilot zapřáhl větroně za lano. Než však nabral potřebnou rychlost, museli jsme držet křídla větroně v rovině. Začal se různě kroutit, ale nakonec se srovnal a vzlétl. Zakroužil několikrát nad Pasečnicí a odletěl zpět na Rudu. Ještě než odletěl, větroně nás nechal prohlédnout a vysvětlil nám, jak co funguje. Bylo to zajímavé, taková příležitost se nenaskytne každý den,“ říká Bauer a dodává:
„Nebylo to poprvé, co jsem něco podobného zažil. Tenkrát to bylo ještě za hluboké totality, kolem Mlýnečku a nebylo to tak jednoduché. Němec ve větroni omylem přelétl hranice. Zjistil to, až když ho začali honit vojenskou stíhačkou. Jak ho podlétávali, ztratil vítr a spadl na louku. Než jsem tam dojel, bylo už všechno obšancováno tajnými, vojáky a policajty. Mířili na toho chudáka samopaly a prověřovali, jestli náhodou není špion. Větroň musel rozebrat, naložit na auto a za ozbrojeného doprovodu odvézt za hranice. Kdyby se páteční příhoda stala tenkrát, byli jsme všichni, co jsme pomohli, zavření,“ ukončuje Bauer.