Obec Němčice, ve které žije zhruba 130 obyvatel, patří mezi 8% obcí v republice, které mají vodovodní řad ve svém majetku a samy ho také provozují.

Zastupitelé obce se rozhodli, že to tak nechají i nadále a stařičký vodovodní řad z roku 1963, který měří 2 200 metrů, si opraví za své. Cena nového vodovodního řadu bude stát kolem čtyř milionů korun, přesto se obec nezadluží. Peníze na stavbu má našetřené.

„Kdybychom zažádali o dotaci na opravu vodovodního řadu, mohli bychom se dostat na republikový průměr ceny vodného a stočného, který činí 65 korun za metr krychlový, což je opravdu hodně. Rozhodli jsme se, že každý rok opravíme část. S tou první jsme začali nyní v květnu," řekl starosta Němčic Jan Hvizd.

Cena vody během pár let v obci přece jen trochu vzrostla. „Vloni jsme zdražili vodu z 9 na 12 korun a od příštího roku ji budeme muset zdražit o další tři koruny, abychom alespoň částečně pokryli výdaje, které budováním nového řadu máme," vysvětluje Hvizd.

Voda je nyní pro obec prioritou. jedním z důvodů, proč se Němčičtí do stavby pustili, je obrovský únik vody. „Máme velký přítok kvalitní vody. Denně je to asi 80 kubíků, z čehož obec spotřebuje kolem 25 kubíků. Třetina z celkového přítoku však zbůhdarma uniká do bažin. Obec je velmi rozlehlá a není možné zjistit, kde se tak děje," pokračuje Hvizd.

Letos mají Němčičtí v plánu vybudovat více jak polovinu celkové délky řadu. „Vysoutěžili jsme firmu, která nám postaví jednu třetinu řadu za milion a půl. Díky krajskému úřadu, který nám přispěl třemi sty tisíci korunami, můžeme letos udělat navíc ještě 400 metrů," dodal Hvizd.