Řada příhraničních čerpacích stanic v loňském roce zaznamenala úbytek zákazníků z Německa poté, co byla zvýšena spotřební daň na pohonné hmoty o 1 korunu na litr, a ceny benzínu a nafty v Česku tak pro Němce částečně ztratily na atraktivitě.

Některé čerpací stanice u hranic pociťují úbytek německé klientely i letos, jiné tento problém naopak vůbec pociťují.

„Nám zákazníků z Německa ubývá," říká zaměstnankyně Hrubá z čerpací stanice Agip Folmava. „Máme stálé německé zákazníky, kteří k nám jezdí pravidelně, ale jinak je ten pokles poznat. Rozdíl v cenách u nás a u nich už prostě není tak výrazný. Navíc na Folmavě je z čeho vybírat, je tu velká konkurence," dodává s tím, že se tento problém snaží kompenzovat alespoň zaváděním nejrůznějších výhodných akcí.

V další folmavské čerpací stanici Benzina pozorují úbytek německé klientely zejména během přibližně posledního půl roku. „Ubývají nám, ubývají. Ceny benzínu a nafty prostě už nejsou tolik rozdílné oproti Německu," říká zaměstnankyně stanice, která si nepřeje být jmenována. „Náš naštěstí živí především řidiči kamionů, takže obavy o nějak výrazný propad tržeb nemáme," dodává.

Folmavskou čerpací stanici Robin Oil naopak živí právě klientela z druhé strany hranice. „U nás naštěstí žádný úbytek německých zákazníků nepozorujeme," říká provozovatel Robin Oilu. „Je to jako na houpačce, někdy jezdí, jindy zase ne, ale rozhodně nám neodcházejí," dodává.

Stejná situace je i v Lískové v tamní čerpací stanici OMV. „U nás žádný výrazný úbytek není, situace je pořád stejná," poznamenal tamní  zaměstnanec, který si nepřeje být jmenován.