Od velkolepého plánu, který by byl nejen přínosem pro obec, ale hlavně pro ekologii, museli upustit Nemaničtí. Stalo se tak v návaznosti na nové podmínky provozování solárních elektráren, které změnila vláda.

„Sluneční park jsme měli v územním plánu obce mezi prvními v Česku. Vycházelo to ze skutečnosti, že Nemanice patří v rámci republiky mezi obce s nejvyšším počtem slunečních dní,” říká starosta Ivan Bartošek.

Vedení obce počítalo s tím, že získá investora či investory, kterým nabídne plochy ve vymezeném solárním parku u Nemanic pro výrobu energie ze slunce.

„Jsme u samé hranice a pracovních příležitostí je poskrovnu. Hlavně poté, co byla uzavřena zdejší pila, ze které si majitel udělal sklad, a stoupla nezaměstnanost, která nás trápí. Předpokládali jsme, že když jsme v CHKO Český les, v krásné přírodě, dostane z ekologického hlediska energie vyráběná ze slunečních paprsků přednost. Navíc by se v solárním parku našla nová místa pro naše občany,” vysvětluje Bartošek.

Z dokumentů Úřadu práce v Domažlicích je zřejmé, že se území pod správou Obecního úřadu v Nemanicích řadí mezi místa s nejvyšší nezaměstnaností z celkem 85 obcí našeho regionu, která překročila hranici 20 %. Vyšší nezaměstnanost je už jen v Mnichově, Semněvicích a Malém Malahově. Konkrétně v září bylo v Nemanicích bez práce 38 osob, což představuje míru nezaměstnanosti ve výši 21,7 procenta, přičemž průměrná nezaměstnanost na okrese v této době činila 7,4 %.

„Záměr to byl dobrý, ale zhatily ho změněné podmínky pro elektrovoltaiku, které platí od ledna letošního roku. Bohužel se to všechno přepočetlo na peníze a ekologie dostala takzvaně na zadek, neboť vláda České republiky rozhodla o osmadvaceti­procentním zdanění. Ti, co u nás měli zájem investovat do fotovoltaiky, od svého zájmu koncem minulého roku upustili,” dodává starosta s tím, že na skutečnost zareagovalo zastupitelstvo tím, že přistoupí ke změně územního plánu.

„Území, kde měl být solární park, budeme chtít změnit v plánu na oblast pro lehkou zemědělskou výrobu. Dost urgentně potřebujeme v obci nabídku pracovních míst, takže se budeme snažit získat někoho, kdo tam bude chtít podnikat a nabídne nějaké pracovní příležitosti,” zakončil starosta Nemanic.

Tento územní plán Nemanic bude muset doznat změn.